Зняття одягу з Христа (Еспол) – Ель Греко

Зняття одягу з Христа (Еспол)   Ель Греко

Драматична картина іспанського художника Ель Греко “Зняття одягу з Христа “. На ній зображений той момент, коли перед стратою солдати зривають з Христа одягу. Цей сюжет був надзвичайно рідкісним для того часу, так як художники найчастіше зображували сюжети “Взяття Христа під варту”, “Коронування терновим вінцем” і “Бичування Христа”. Цікаво те, що цей мотив тут позначений тільки жестом одного з солдатів, що стосується рукою хітона Христа.

Головне увагу Ель Греко зосереджує на зображенні загального трагічного відчуття невідворотної загибелі Христа. По-різному реагують люди на події. Зліва від Христа – задумливу постать воїна, який в момент смерті Ісуса вигукнув: “Воістину Божий Син був сей!” Натовп, що заповнила верхню частину композиції, захоплювані низинними пристрастями. Персонажі виступають з мороку з безладним рухом копій, відблисками металевих шоломів. Серед них – два розбійника, оточені цікавою натовпом. На їх перекошених стражданнями і болем осіб – жах і відчай.

На тлі цієї схвильованої, тривожної натовпу виділяється страдницький і піднесене обличчя Христа, звернений до неба. Мабуть, це одне з найбільш пам’ятних і одухотворених зображень Христа у творчості Ель Греко. Безсумнівно, перед нами образ досконалої Людини. Але його доля заздалегідь зумовлена: поруч – воєначальники у блискучих обладунках і солдат, готовий у будь-яку хвилину зірвати з Христа багряницю. Подивіться на його тупий вираз обличчя, міцні м’язисті руки, і ви зрозумієте, що він усього лише пасивний виконавець чужої волі.

Зліва на передньому плані зображені Діва Марія в синьому платті і дві супроводжують її жінки. Вони з жахом дивляться на катів, сколачивающих хрест для страти. Не бачачи того, що з Христа збираються зірвати одягу, вони як заворожені дивляться на знаряддя майбутньої страти, на механічну роботу солдата, який готує хрест для розп’яття. Прекрасна білява Марія Магдалина намагається усунути Богоматір від цього страшного видовища. Всі почуття і думки жінки звернені до майбутнього, яке дуже скоро стане справжнім трагічним – мученицькою смертю Христа.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Зняття одягу з Христа (Еспол) – Ель Греко.