Апостол Іоанн Богослов – Ель Греко

Апостол Іоанн Богослов   Ель Греко

Апостол Іоанн Богослов, син Зеведея, був братом Якова. Так само, як Петро, Андрій і Яків, його брат, і Зеведей, їх батько, рибалив. Також слухав проповіді Івана Хрестителя, і вважався його учнем. Разом з Петром та Яковом був серед перших покликаних і найближчих учнів Господа, і шанувався стовпом церкви. В числі самих близьких учнів, Іоанн був присутній при важливих подіях служіння Сина Божого на землі. Він супроводжував Господа при воскресінні дочки Яіра, на Горі преображення, в Гефсиманському саду.

Іоанна Богослова називали “апостолом любові”, неодноразово в Новому Завіті він згадується, як улюблений учень Ісуса. Події під час останньої трапези, Таємної Вечері, підтверджують це. Іван лежав на грудях Спасителя, від імені учнів питав Вчителя, хто зрадить Його, і Христос не обдурив очікування, і відповів на питання улюбленого учня:

Іоанн разом з Петром пішов після арешту Христа до дому первосвященика Каяфи, і користуючись своїми зв’язками, навіть проник у двір. Молодий апостол став свідком катувань і допиту Сина Божого. Іван супроводжував Христа до самого кінця, під час ходи по вулицях Єрусалиму, разом з жінками, стояв біля хреста, на якому помирав Спаситель. Перед самою смертю Господь доручив турботам учня Марію, матір Його. Він одним з перших засвідчив воскресіння Христа, побачивши порожню гробницю. Найчастіше в місіонерських подорожах Іван супроводжував Апостола Петра. Новий Завіт включає п’ять книг, які вважають написаними Іоанном Богословом – Євангеліє від Іоанна, три послання і Отровение.

Згідно з переказами, Іван проповідував у містах Малої Азії, зокрема в Ефесі, потім був привезений для суду в Рим, був засуджений до смерті, але чудесним чином врятувався йому не пошкодив чаша отрути, що він випив, і не загинув у котлі з киплячим маслом. Потім апостола заслано на острів Патмос, де він отримав і записав для наступних поколінь містичне Одкровення. Після заслання він повернувся в Ефес, де прожив до глибокої старості. Єдиний з апостолів, Іван уникнув мученицької смерті.

Традиційно Іоанна Богослова зображують в образі миловидного юнака з довгим хвилястим волоссям. Його звичайні атрибути – книга або сувій, орел, який іноді зображувався з пером або чорнильницею в дзьобі. Також до часто використовуваним атрибутам Апостола Іоанна відноситься чаша, в якій знаходиться змія. Рідше Апостола Іоанна зображують знаходяться в казан з киплячим маслом, або в образі сивобородого старця лисого.

Ель Греко неодноразово зображував Св. Іоанна: і в серіях Апостоладос, і в парних зображеннях святих, В Гефсиманському саду, і в містичному “Зняття п’ятої друку”. Він відтворював святого у вигляді юнака з копицею каштанових кучерявого волосся, з вузьким нервовим обличчям. В руках Іван тримає карбований золотий кубок, в якому знаходиться мініатюрний крилатий дракон.

І якщо у написаній всього декількома роками раніше Картині тієї ж тематики, що зберігається в Прадо, Іоанн Богослов написаний в теплій панелі, в образі підлітка, на тлі грозового неба. У більш пізньої версії картини, включеної в серію Апостолодс, Іван зображений у старшому віці. Це полотно виробляє більш тривожне, навіть похмуре враження. На мертвотно-блідому, виснаженому обличчі молодої людини читається немов відбиток страждань і того містичного світу бачень, у який він зазнав, перебуваючи на острові Патмос.

Як і в багатьох творах пізнього періоду, пропорції обличчя, кистей, так і всієї фігури витягнуті, складки одягу лежать ламаними грубими лініями. І на противагу, майстерно виконана тонка карбування дорогоцінного кубка. Між особою апостола і кубком немов існує незримий зв’язок. Погляд немов перетікає від імені Іоанна по зеленому рукаву, до золотої чаші. Змій-дракон, настільки мініатюрний, що вміщується в чашу, розчепірив крила, ніби з усіх сил, в паніці прагне вивільниться з полону. Апостол бачив його поразка:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Апостол Іоанн Богослов – Ель Греко.