Моденський триптих – Ель Греко

Моденський триптих   Ель Греко

Доменіко Теотокопулі, відомий нам під ім’ям Ель Греко, написав триптих, який називали Моденским за місцем його зберігання, або “Благовіщення на горі Синай”. Невеликий збірний вівтарний образ з підвішеними на петлях бічними панелями, розписаний з двох сторін, типовий для Криту XVI століття, але його обрамлення ближче до Італійського Ренесансу. Можливо, його замовником виступав представник критско-венеціанського сімейства. Бічні стулки триптиха відкриваються по черзі; він проводить глядача від гріхопадіння людини до виправдання через Христа.

На передній стороні поміщені сцени :

“Поклоніння пастухів”, “Алегорія Християнського воїна” і “Хрещення Христа”;

На зворотному боці:

“Благовіщення”, “Гора Синай” і “Бог-Батько застерігає Адама і Єву”.

“Алегорія Християнського воїна” – центральна сцена на передній стороні, вона складна для сприйняття, сповнена біблійних алегорій і символів. В верхній частині центральної дошки, на небесах художник зобразив, як уклінний Християнський воїн отримує від Христа вінець. У нижній частині зображені чистилище і пекло, а також три біблійні чесноти. Ця робота нагадує твори, популярні в Середні Століття, особливо це проявляється у зображенні щелеп пекла – виключно середньовічного елемента. Нижче фігур Христа і воїна розташована Свята Катерина, з колесом, що символізує її мученицьку смерть.

У центрі зворотного боку триптиха розташована сцена “Гора Синай” з монастирем Св. Катерини, яка своєю появою зобов’язана Криту, і в точності повторює традиційну Візантійську модель. Посилання на Святу Катерину в обох центральні дошках, можливо, натякає на зв’язок художника з Крітським монастирем Святої Катерини, провідною художньої школи острова. Інші сцени триптиха так само не відрізняються унікальністю, однак, в якості прикладу художник використовував італійські відбитки. В цілому багаторазове повторення канонічних сцен характерно для візантійського мистецтва.

Триптих привертає увагу тим, що це одне з ранніх збережених творів Ель Греко, створений незабаром після прибуття в Італію. Художник познайомився з італійською школою живописної, та зробив перші кроки в новій техніці. Площинність, лінійність, геометричні плани візантійської традиції змінюються композиціями з округлими, більш щільними формами і більш вільним трактуванням. У триптиху з’являється деяка напруженість, характерна для манери Ель Греко, а також багато елементи та композиції, до яких він пізніше повернеться. Деякі з найвидатніших картин Ель Греко створені на теми “Благовіщення”, “Поклоніння пастухів” і “Хрещення”. Алегорія Християнського воїна нагадує алегорії Священної ліги.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)