Вигляд і план Толедо – Ель Греко

Вигляд і план Толедо   Ель Греко

Особливої уваги заслуговує пейзаж з Дому-музею Ель Греко “Вигляд і план Толедо” , останній значний твір майстра. Панорамне зображення міста, широко і плавно розкинувся на пологому пагорбі, написано “димом” в дуже світлій тональності блакитних, сірих, рожево-бузкових, оливково-зелених фарб.

Мазки покладені так легко, що просвічують нитки полотна. Такого Толедо, затишного, оповитого сріблястим ясним світлом, ми не знаємо в творчості Ель Греко. У його прийомах з’явилася якась наївність, немов художник прагне повернутися до чогось втраченого в своїй душі, у своєму сприйнятті життя.

Бажаючи доставити задоволення замовнику – шпиталю Сан Хуан де Афуэра,- він пише це будинок на передньому плані у вигляді макету, причому з найбільш вигідною боку, звільняє його від навколишньої забудови, поміщаючи на тлі рудувато-бузкового прихованого схилу.

Художник, який в цей період руйнує будь-які норми в мистецтві, тут боїться бути не зрозумілим не тільки замовником, але і глядачем, бо в розлогій написи, виконаної на плані Хорхе Мануелем, він пояснює, чому госпіталь представлений у вигляді макету, і що помістивши в небі групу “Одяг Богоматір’ю Св. Идельфонса” – він дбав більше про декоративному враження ніж про зображення самих фігур. План, який демонструє хлопець праворуч, потрібен для того, щоб визначити ставлення госпіталю до інших будівель міста, про що знову ж таки йдеться в написі.

Місто, в якому, здається, передані всі будинки, всі відомі пам’ятки, являє собою як би спаенное воєдино крихке дорогоцінний виріб. З великою ретельністю передані особливості Толедо – “стікають” до річки квартали і вежі оперізують його стін, ясно помітні ворота Бисагра Нуева, міст Алькантара, собор і величезний блок Алькасара в самій піднесеній точці. Достовірно відображений і рельєф місцевості, що круто спускається до Тахо і більш пологий на північний схід, звідки Ель Греко майже як правило зображував Толедо. Така велика кількість подробиць і така багатослівність здаються несподіваними. Тим більше що в той же період майстер створює пейзаж “Вид Толедо”, нерідко відомий під назвою “Толедо в грозу” – спосіб філософського узагальнення і захоплюючою трагічної сили.

“Вигляд і план Толедо” укладає в собі чимало цікавих знахідок. Картина по-своєму дуже складна. Зовнішні прикмети правдоподібності не виключають сильного відбитка ірреального. Висунутий на авансцену блідий юнак, написаний розмито, у тьмяних зеленуватих тонах, в такій же мірі умовний, як і туманно-золотиста алегорична фігура з перекинутим посудиною зліва, символізує річку Тахо,- ремінісценція античного річкового божества. Природа і місто позбавлені відчуття стійкої опори, земної тверді.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)