Поклоніння пастухів – Ель Греко

Поклоніння пастухів   Ель Греко

Поклоніння пастухів – один з епізодів народження Ісуса Христа, опис якого було представлено в Новому Завіті. Пастухи були вперше згадані у святому письмі, коли до них з’явився ангел і повідав про народження спасителя. Ангел подає пастухам знак, який направляє їх до Віфлеєму на пошуки того самого немовляти. Після довгих пошуків пастухи все ж дісталися до ясел Ісуса і повідали його матері про їх зустрічі з ангелом. Немовля Христос став надією для всього людства, тому пастухи впали перед ним на коліна, сподіваючись на порятунок.

Полотно “Поклоніння пастухів”, написане знаменитим іспанським художником Ель Греко в 1612 році, входить у цикл картин, присвячених біблійним сюжетам. Ця картина належить до пізнього періоду творчості художника, відмітними рисами якого є похмурі кольори, загадковість і почуття безвихідності.

У його роботах цього періоду образи людей набувають все більше нереальних рис: пропорції людських тіл сильно спотворюються і набувають лякаючі нездорові обриси, які часом нагадують язики полум’я, що виривалися з вогню. Сильно витягнуті фігури людей немов парять над землею, символізуючи духовне злиття людини з Богом. Одягу містичних героїв ніби існують окремо від господарів, вони завжди залишаються збереженими в незвичайному русі.

Завдяки різному висвітлення картина поділяється на дві частини. Найбільш світлою частиною, природно, є ложі Христа. Діва Марія знаходиться поруч зі своїм сином, лежачим на білосніжній простирадлі. Немовля оточують фігури пастухів, особи яких злегка освітлені світлом, що походить невідомо звідки. На другий, більш темною, частини картини зображені ангели, які зависли в повітрі і з трепетом спостерігають за новонародженим. Існує думка, що пастух, що знаходиться на передньому плані полотна, є автопортретом Греко.

Колірна гама картини робить її похмурою і загадковою, стираючи межі між реальністю і уявою. Таємничий світло, що йде від немовляти Христа, робить фігури людей розпливчастими, що привносить в полотно нотку містики.

Ель Греко писав кілька полотен на цей біблійний сюжет, але дана робота є його улюбленою і останньою. Він створив її спеціально для монастиря Санто-Домінго-ель-Антигу, де й знаходиться його могила. Дане полотно довгий час служила прикрасою вівтаря надгробки Ель Греко.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Поклоніння пастухів – Ель Греко.