Зоря в Петербурзі – Федір Васильєв

Зоря в Петербурзі   Федір Васильєв

Значна частина зовсім недовго життя Федора Олександровича Васильєва пройшла в Петербурзі. Життя цю не можна назвати щасливим і безхмарним.

У пошуках кращої долі і матеріального достатку з Гатчини сім’я майбутнього художника переїхала в молоду столицю трохи після народження Васильєва, однак, більшу частину свого заробітку глава сім’ї або спускав в карти, або пропивав.

Але, незважаючи на тяжке становище, Васильєв не переніс ці тяжкі похмурі спогади на саме місто, тим самим здійснивши свого роду ідеологічну революцію в звичні канони зображення міських пейзажів передвижниками. Він не став шукати соціальну проблему, викривати нерівність соціальної дійсності, не піднімав інших буденних проблем, до яких звично зверталися зібратися за пересувного суспільству – молодий живописець шукає в місті красу і романтику.

Його Петербург – це непросто прекрасне місто, а місце, бачення з іншого чарівного світу. Неспроста майстер зобразив Петербург в променях ранкової зорі! Широкий проспект в жовто-помаранчевому заграві, стрункі будинку, що тягнуться увись вуличні ліхтарі, дзеркальний тротуар, в якому відображається зоря, мірно рухаються люди і екіпажі – весь місто виглядає не тільки чарівно-красивим, а якимось урочистим і потойбічним у своїй виключній красі.

Більшу частину картини займає небо, прекрасне і таке різне. Тут зібрані всі відтінки – насичена синь плавно переходить в білястий колір, щоб потім знайти золотий відтінок, і поступово наситившись нею, перетворитися в яскраво-помаранчевий горизонт. Федора Васильєва відразу після смерті з легкої руки Миколи Ге охрестили “художником, який відкрив живе небо”, і це полотно як не можна краще підтверджує його слова.

За життя художник не встиг насититися славою, не тому, що був не визнаний, навпаки, великий талант молодого майстра був помітний відразу і захоплював вже більш іменитих Крамського, Рєпіна та інших передвижників, до того ж геніальний юнак був помітною особистістю в аристократичних колах, і здобув кількох заступників. Васильєв просто дуже рано помер, не встигнувши знайти загальноросійську і світову славу, йому просто не вистачило часу. І сьогодні його картини досі хвилюють публіку, надаючи на неї все теж магічний вплив. Час не владний над його душевними шедеврами.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)