Портрет кардинала – Ель Греко

Портрет кардинала   Ель Греко

Хоча Ель Греко був відомий своїми релігійними та запрестольними роботами, відбивають сутність іспанського фундаменталізму того часу, він також був видатним портретистом, чиї картини стоять поряд з творами Дієго Веласкеса і Ван Дейка.

Мальовничий стиль Греко був сформований низкою різних факторів, в тому числі його вивченням іконопису, традиційного візантійського мистецтва і Маньєризму, інтересом до венеціанської живопису, а також впливів іспанської містики в місті Толедо. Крім того, майстер запозичує деякі прийоми роботи з кольором у Тиціана, драматичність освітлення у Тінторетто, спотворення тіл у Пармиджанино та композиційні особливості у Мікеланджело, залишаючись при цьому прекрасним майстром, зі своєрідним стилем.

Фернандо Ніньо де Гевара, чий портрет зображено на полотні, був одним з найвидатніших діячів Іспанії, служив в якості Великого Інквізитора, архиєпископа і президента канцелярії Гранда. Після смерті, кардинал був похований у монастирі Толедо Сан-Пабло. Вважається, що цей портрет створювався для прикраси його могили. Фернандо був одним з високопоставлених людей, працюючи з якими Ель Греко став відомий як один з кращих портретистів епохи.

Це захоплююча картина з кількох причин, зокрема, завдяки незвичайному відношенню художника і кардинала. За дев’ять років до створення цього портрета, Ель Греко позбавляється замовлень з боку представників влади, проте, як і раніше знаходить визнання і захопленість серед покровителів з боку церков і монастирів Толедо. Але в центр загальної уваги він не потрапляє. З точки зору художника замовлення для впливового і відомого Фернандо Ніньо де Гевари було зробити максимально привабливим, представляючи кардинала в найбільш вигідному світлі. Замість того, грецький живописець створив твір, що вражає болючою чесністю і реалізмом.

Зазвичай Ель Греко підписував свої роботи фрази “Доменіко Теотокопулос зробив це”. У цьому портреті підпис художника можна бачити на листочку паперу, що лежить в ногах кардинала.

Кардинал зображений сидячим на оксамитовому кріслі в малиновій мантії, а його фігура злегка нахилена по діагоналі, що додає більшої глибині композиції. Керівник іспанської інквізиції дивиться на нас крізь окуляри, і оточується символами свого високого становища. Чудовий наряд посилює крижана витримка і відстороненість цього безжального генерала-інквізитора, який пообіцяв переслідувати єретиків всюди.

При найближчому розгляді, однак, видно, що Ель Греко знущається і насміхається над кардиналом, оскільки вся увага глядача зосереджується на неживої декоративності. Величезна увага приділяється кольором, складок, драпіровок одягу та інших деталей, зображеним в найдрібніших подробицях. Сам же інквізитор займає значно менше місця, і незважаючи на пишні шати, представлений маленькою людиною. Його характер також піддається критиці. Кардинал ніби ховається за скельцями окулярів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)