Вигнання торгуючих із храму – Ель Греко

Вигнання торгуючих із храму   Ель Греко

Картина, в основі якої лежить популярний біблійний сюжет очищення храму, є однією з найвідоміших релігійних картин Ель Греко і знаковою роботою для католицького перетворення мистецтва 16-го століття. Варто відзначити, що це не єдина версія полотна, і автор зобразив принаймні ще чотири версії композиції.

Вигнання торгуючих із храму, завершене в Толедо, зображує історію “очищення” храму, яке відбувається у всіх Євангеліях. Сцена розгортається в храмі Єрусалима, де розміщувався ринок і виконувалися різні маніпуляції з грошима. На полотні Ісус в червоних шатах заявляє, що з дому молитви, це місце перетворилося в кубло бандитів, і розганяє купців і торгашів.

У центрі картини розташований Христос, зліва – купці, а праворуч – апостоли. На задньому плані зображені два кам’яні барельєфи, які відсилають до вигнання Адама і Єви з раю і жертвопринесення Авраама. Однак, ключовою фігурою все ще залишається Ісус, карає торговців правою рукою, одночасно заспокоюючи апостолів лівої. Одиничний випадок використання червоного кольору в картині ізолює Господа від інших фігур, ще більше фокусуючи на ньому увагу глядача.

Ель Греко запозичує деякі елементи і прийоми з робіт художників Високого Відродження, особливості Мікеладжело, а також візантійських творів мистецтва. Тим не менш, стиль художника залишається впізнаваним.

Щоб підкреслити казковий характер картини, інтер’єр висвітлюється примарним світлом. Строкаті кольори поєднуються різними образами на тлі загальної сірості, яка присутня в кольорах шкіри і стінах будівлі.

Далекоглядний і неземний характер твору відображає заглибленість Ель Греко в глибоку релігійну середу Толедо. Його відрізняло бачення релігії. Греко вважав, що потойбічна образність краще підходить для розуміння духу і віри, ніж натуралізм і реалізм. Репутація і роботи художника зробили його головним представником іспанської містичної живопису, породивши не мало послідовників.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Вигнання торгуючих із храму – Ель Греко.