Святий Петро, який диктує Євангеліє Святому Марку – Фра Беато Анджеліко

Святий Петро, який диктує Євангеліє Святому Марку   Фра Беато Анджеліко

Чарівність живопису Фра Анджеліко, відокремлена життя в стінах домініканських монастирів, містичний настрій його робіт склали небесний образ божественного живописця, який, однак, не пояснює глибинні причини становлення Анджеліко як великого художника. Результатом співпраці Фра Анджеліко зі скульптором Лоренцо Гіберті стало створення триптиха Линайуоли, що зберігається в музеї Сан-Марко у Флоренції, створеному на базі домініканського монастиря XV століття, у якому Анджеліко довго жив. Триптих Линайуоли був замовлений цехом льнопрядильщиков для їх резиденції на Пьяцца Сант Андреа.

Контракт на виконання живопису вівтаря, що включав умова, щоб “на внутрішніх і зовнішніх сторонах його використовувалися золото, синя фарба і срібло, найкрасивіші і найкращої якості”, був запропонований Анджеліко другого липня 1433 року. Композиція триптиха складається з центральної стулки із зображенням Мадонни на троні і двох рухливих бічних крил. На внутрішній їх стороні – фігури Іоанна Хрестителя та Івана Євангеліста, на зовнішній – Святі Петро і Марко, внизу, на пределле – два епізоди з легенд про них.

У першої з сцен пределли Анджеліко зобразив “Святого Петра, диктує Євангеліє Святому Марку”. В центрі композиції – Петро, проповідує з дерев’яною восьмигранної кафедри, зліва – зображений у профіль сидить Марк, який записує його слова, а також уклінний послідовник Марка з чорнильницею в руках і два писаря, тримають вже закінчений манускрипт. Згідно Папийю Иерапольскому, раннього батькові Церкви, цитованому Евсевием, “Марк був перекладачем Петра”. Звідси виникло поширена думка, що він записав слова свого Євангелія під диктовку Петра, названого Ісусом першим з апостолів, засновником церкви і хоронителем ключів від Царства Небесного. Євангеліст Марк був учнем Ісуса.

Вважається, що в той час він був ще підлітком. Марк став послідовником і супутником апостола Петра, своїми працями допомагаючи апостолу у поширенні євангельської проповіді. Багато отці церкви перших століть стверджують, що саме про нього говорить апостол Петро у своєму Першому Посланні: “Вітає вас обрана, подібно вам, церква в Вавилоні, і Марко, мій син” .

Святий апостол Петро, під час свого перебування в Італії, посилав багатьох своїх учнів проповідувати Євангеліє в різні країни; в тому числі він послав Святого Марка в Єгипет близько 49 року від Р. Х. і поставив його єпископом Олександрійським. Тут святий Марк звернув безліч язичників, звідси його Євангеліє поширилося в Лівії і провінціях Єгипту.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Святий Петро, який диктує Євангеліє Святому Марку – Фра Беато Анджеліко.