Сатурн, який пожирає свого сина – Франсіско де Гойя

Сатурн, який пожирає свого сина   Франсіско де Гойя

“Сатурн, який пожирає свого сина” – один з найбільш пам’ятних і незабутніх образів Гойї, що належить до серії “чорних картин”. Ці фрески Гойєю створені на поштукатурених стінах будинку – розташованого на березі річки Мансанарес, неподалік від Мадрида.

Спочатку, стіни прикрашалися позитивними зображеннями, що піднімають настрій, але з часом майстер став створювати жорсткі і тривожні композиції, причиною чого стала наростаюча депресія і параноя, а також побоювання з приводу прийдешньої смерті. Майстер не писав, не говорив і взагалі не докладав жодних зусиль для того, щоб дана серія відомої. Лише в 1874 році, через 50 років після смерті художника, роботи були перенесені зі стін на полотно.

Історія, яку ілюструє робота, відсилає нас до міфу про римського бога Сатурні, який злякавшись пророцтва про те, що буде скинутий одним з своїх синів, пожирав потенційних конкурентів. Зрештою дружина Сатурна приховала шостого сина, Юпітера, і пророцтво здійснилося. Існує думка про те, що натхнення Гойя почерпнув з однойменної роботи Рубенса, але лють і безжалісність, з якою Сатурн їсть дитини, контрастує з холоднокровністю і методичністю персонажа Рубенса, що робить фреску жахливою і унікальною.

Картина демонструє психопата, який не в змозі контролювати свої дії. Грубість, оголеність, сплутаність волосся Сатурна, а також широкий погляд і агресивна поведінка – все це вказує на істеричне божевілля. Можливо, це відсилання до жахливих подій, що відбуваються в Іспанії того часу. Божевільний бог вже відірвав і проковтнув голову дитини, праву руку і зайнятий поїданням лівою, а його руки так сильно впиваються в жертву, що пробивають шкіру. Існують докази того, що у вихідному зображенні у Сатурна був эрегирован фалос, що наповнювало роботу ще більшим жахом.

Як звичайно, деякі питання залишаються без відповіді. Наприклад, округлі сідниці і форма стегон недоїденою жертви свідчать про те, що Сатурн пожирає швидше свою доньку, а не сина. Крім того, вона зовсім не є дитиною, це добре розвинена молода жінка. Алегорична картина трактується по-різному. Деякі мистецтвознавці вважають, що вона може символізувати іспанське держава, пожирає власних громадян, інші інтерпретують Сатурна як французьку революцію, або навіть Наполеоні.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Сатурн, який пожирає свого сина – Франсіско де Гойя.