Портрет донни Ісабель де Порсель – Франсіско де Гойя

Портрет донни Ісабель де Порсель   Франсіско де Гойя

Картина була задумана як парна до портрета чоловіка Донни Ісабель де Порсель, дона Антоніо де Порсель. Подружжя були близькими друзями Гойї, і він, гостюючи у їх будинку, в знак подяки за гостинність написав їх. Склалося так, що портрет чоловіка потрапив в Буенос-Айрес і зберігався в жокей-клубі, але сталася пожежа знищила його.

Портрет донни Ісабель де Порсель, майже напевно той, який Гойя обрав для виставки в Академії Сан-Фернандо в Мадриді в 1805, там і залишався. У 1896 році його придбала Національна галерея. Дослідження картини в рентгенівських променях показала, що він написаний поверх зображення чоловіка у військовій формі.

Донна Ісабель на представленому полотні одягнена як маха. У Мадриді XVIII століття цей стиль асоціювався з жінкою з низів суспільства, легкої поведінки. Але до кінця сторіччя і на початку наступного він з кількох причин увійшов в моду в аристократичних колах: як вираз національно-патріотичного духу і, ймовірно, оскільки підкреслював жіночу загадковість і красу неодмінною чорної мантильї і високою талією.

Таке плаття виправдовує позу моделі, яка характерна для фламенко: ліва рука зігнута в лікті і впирається в стегно, тоді як торс і голова різко обертатися в протилежному напрямку. Не будь вона пов’язана з образом махи, сприймалася б дуже вульгарно. На картині ж вбрання і поведінка – вираз гри аристократки в щось ризиковане. Звичайно, це не могло бути зроблено без “дозволу” самої Ісабель.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Портрет донни Ісабель де Порсель – Франсіско де Гойя.