Портрет сім’ї Карла IV – Франсіско де Гойя

Портрет сімї Карла IV   Франсіско де Гойя

Король Карл IV замовив Гойї написати груповий портрет королівської сім’ї. Попередньо Гойя зробив ескізи окремих членів сім’ї, а потім приступив до групового портрета і завершив його дуже швидко. Протягом року картина була закінчена. Ми бачимо розкішні костюми, блискучі коштовностями і королівськими регаліями, проте, особи царственої подружжя свідчать про гнітючому відсутності характеру.

Нудні, невиразні фізіономії розкішно одягнених короля і королеви змушують згадати вислів французького романіста Теофіля Готьє: вони нагадують “булочника з дружиною, які отримали великий виграш у лотерею”. Жодна риса характеру цієї блискучої сім’ї не вислизнула від проникливого погляду художника.

Гордовитий, зарозумілий чоловік у блакитному камзолі зліва – старший син короля, згодом тиран, Фердинанд VII. Поруч, відвернувшись від нього, варто його передбачувана наречена, яка не отримала ще офіційної пропозиції. Королева Марія-Луїза, оточена молодшими дітьми, – в центрі картини, а король стоїть осторонь, повторюючи ту ситуацію, яка склалася в їхньому житті; весь його вигляд виражає повагу царственої дружині. За спиною короля згуртувалися інші, менш значні родичі.

Можливо, наслідуючи шедевру Веласкеса – “Менинам” і повторюючи власну манеру, зафіксовану в інших його картинах, Гойя змалював на задньому плані себе, старанно працюють над великим полотном. У 1800 році Гойя приступає до роботи над сімейним портретом короля Карла IV. “Це буде картина, на якій ми всі зображені разом”, – писала королева Марія Луїза своєму прем’єр-міністрові і фавориту Годоя. Гойя ретельно готувався до роботи, він виконав велику серію етюдів, на якій зображені обличчя персонажів цього великого полотна. Деякі з цих етюдів зберігаються в Прадо, інші втрачені і відомі тільки по копіям.

Шукаючи композиційне вирішення цього сімейного портрета, Гойя принципово відмовився від усього того, що було створено в парадному груповому портреті до нього. Гойя поставив представників королівської сім’ї в ряд, центром якого стали огрядної фігури короля Карлоса і його некрасивою дружини Марії – Луїзи. Художник дає точну психологічну характеристику кожного з портретованих. Трактування образів представників цієї царської сім’ї гранично правдива, зображення настільки достовірні, ніби написані на грані гротеску.

Розглядаючи цей портрет, ми бачимо в ньому щось, що нагадує карикатуру і фантастичне одночасно. Тільки такий художник, як Гойя, ясно усвідомлює масштаби свого таланту і, можливо, достатньо забезпечений, щоб ризикнути своїм становищем Першого придворного живописця, міг наважитися написати правдивий портрет королівських персон. У портреті не помітно ні найменшого бажання прикрасити королеву Марію-Луїзу, художник не втратив жодної деталі: подвійне підборіддя і товста шия кидаються в очі, так само, як грубе, майже вульгарна вираз обличчя; її руки, якими, як знав Гойя, вона захоплювалася, вважаючи їх спокусливо округлими, здаються занадто товстими.

По контрасту з нею її молодша дочка, донья Марія Ізабель, нагадує ангела, її сукні, коштовності і очі – такі ж, як у матері, але вона випромінює ніжність і чарівність юності, що свідчить не тільки про її невинності, але і про незмінною симпатії Гойї до дітей. Вірний правді життя, портрет Гойї, схоже, нікого не шокував; навіть королева при нагоді пожартувала з приводу своєї потворності, можливо, очікуючи у відповідь палких заперечень. Королівське подружжя не висловила ні невдоволення, ні ентузіазму, побачивши представлену їм роботу. І, хоча Гойя ніколи більше не отримував королівських замовлень, сталося це не тому, що їх образив портрет.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)