Колос – Франсіско де Гойя

Колос   Франсіско де Гойя

Провідний іспанський живописець кінця 18-го початку 19-го століття, Франциско де Гойя відзначився при травленні, гравірування, створення гобеленів і картин, ставши провідним художником королівського двору Карла IV. Незважаючи на заступництво Карла, Гойя ніколи не був переконаним монархістом.

Часто кажуть, що Ель Греко був художником церкви, Веласкес художником королівського двору, а Гойя живописцем народу. Більш того, його авангардні мотиви роблять майстри одним з перших сучасних художників Європи, вдохновившем безліч модерністів, а також знаменитих майстрів, зокрема Моне і Пікассо. Написані портрети допомогли Гойї домогтися найвищого положення, доступного для придворного художника.

У 1793 параноя і інші проблеми зі здоров’ям роблять художника глухим і схильним до занепадницьким настроям, що виливається у створення серій робіт, повних темного романтизму.

Колос, один з найбільших шедеврів не тільки Гойї, але і всієї історії живопису, а також один з прекрасних прикладів романтичної уяви майстра. На тлі неба, звернений голою спиною до глядача, стоїть величезний чоловік. Він темний, бородатий і фізично розвинений, а його кулаки підняті в загрозливій манері. Здається, людина йде геть. Пагорби, розташовані на рівні стегон, дають уявлення про те, наскільки масивна зображена фігура. Для цієї мети також зображені хмари, які лише обвивають таз. Прикриті очі гіганта, найімовірніше, символізують ідею сліпого насильства.

Між глядачем і колосом лежить широка долина, яка є місцем масового панічної втечі. Люди з наповненими возами і запряженим худобою віддаляються від величезної фігури на горизонті. Додаткову напруженість на передньому плані створює біжить стадо биків. Варто відзначити розгубленого сивого мула, що стоїть лівіше від них. Деякі експерти вважають, що тварина символізує нерозуміння жахів війни.

Дивно, але немає ніяких підстав вважати, що гігант заподіяв шкоду кому-небудь. Однак, глядачеві не потрібно цього знати, щоб виправдати втеча переляканих людей.

Техніка, яка використовується в Гойєю “Колоса” подібна до тієї, яка використовувалася в серії фресок на стінах свого будинку, однак, історики мистецтва спростували припущення того, що робота є частиною серії, незважаючи на переважання характерних кольорів і своєрідно побудованому висвітлення.

Основним джерелом натхнення стала поема “Піренейське пророцтво”, Хуана Баутіста Арриаза. Вірші зображують іспанський народ як гіганта, який вийшов з Піренеїв, щоб дати відсіч Наполеону. Крім того, ретельний аналіз образу гіганта показав, що ця фігура схожа з Геркулесом, намальованим Франсиско де Сурбарано.

У червні 2008 року у голови музею Прадо виникла думка про те, що “Колос” – робота не руки Гойї. Тривалі суперечки і розгляду спростували це припущення.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)