Портрет графині Ст. Ст. Мусіної-Пушкіної – Валентин Сєров

Портрет графині Ст. Ст. Мусіної Пушкіної   Валентин Сєров

Портрети Валентина Олександровича Сєрова відрізняються внутрішньою своєрідністю і технікою втілення. Використання різноманітних художньо-образотворчих засобів дозволяють художнику створювати портретні зображення, що відрізняються оригінальністю і самобутністю.

“Портрет графині Ст. Ст. Мусіної-Пушкіної” написана в 1895 році. Портрет створений з допомогою пастелі. Картина знаходиться в колекційному фонді Державного Російського Музею в Санкт-Петербурзі. Образ графині на портреті завдяки використанню пастельній техніки як ніби злегка задимлений, пом’якшений і нерезок. Обрізана композиція полотна створює враження фотографічного кадру, відчуття застиглої дійсності.

Графиня зображена в строгій чорній сукні на тлі блакитних відтінків, починаючи від вибілених до більш легких насичених колірних поєднань. Портрет написаний пастеллю, що привносить в полотно певне відчуття легкості, прозорості, внутрішнього світіння. Для заднього плану характерний щільний орнаментальний малюнок. Подібний квітковий орнамент огортає фігуру графині, нагадуючи красиву камею, яка покликана прикрасити і підкреслити виразні риси її молодого свіжого обличчя.

Тонкий білий малюнок орнаменту на тлі проступає точно тендітна нитка візерунків на засніженому вікні. Цей складний вигадливий орнамент збирає воєдино простір картини, згладжуючи і розчиняючи строгі лінії навколишніх предметів, поглинаючи собою все навколо зразок туману, такого ж примарному і готового розчинитися і ось-ось зникнути.

Пастельна техніка надає полотну стан матовості, як ніби стершихся, старовинних, але приємних фарб. Фігура графині, одягнена у все чорне, пом’якшує шкіру, розгладжує ніжним тоном пастелі кольору неба. Крім того, глибокий, наскільки це можливо досягти засобами пастелі, чорний колір сукні підкреслює мармуровий відтінок обличчя графині. Таким чином, вся увага переважно зосереджується на погляді графині Ст. Ст. Мусіної-Пушкіної, ті почуття і переживання, які він таїть в собі. Особистість графині, її думки, її дихання приховані від нас.

Щільний чорний колір закриває від нас цей настільки живий і відкритий погляд. Вираз обличчя графині досить стримано, губи щільно стиснуті, крізь всі ці риси проступає відчуття відстороненості, деякого зарозумілості і недосяжності. І, можливо, зовсім не випадково підібрані відтінки блакитного кольору. Блакитний колір – колір неба. Цей відтінок посилює цей стан відгородженості, емоційної закритості і деякої холодності почуттів, підкреслюючи врівноваженість душевних коливань, твердість внутрішнього стану. Картина точно транслює стан упевненості, інтелігентної, аристократичної стриманості, високого суспільного становища, стану помірності і відсутності марних пристрастей і переживань, які ускладнюють і огрубляющих життя.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет графині Ст. Ст. Мусіної-Пушкіної – Валентин Сєров.