Портрет імператора Миколи II – Валентин Сєров

Портрет імператора Миколи II   Валентин Сєров

Найбільш значним і незабутнім портретом пензля Валентина Олександровича Сєрова можна по праву вважати “Портрет імператора Миколи II”. Це полотно було написано художником в самому початку ХХ століття в 1900 році. ХХ століття з’явився непростим і багатим на великі історичні події. Мальовниче зображення російського царя відрізняється створенням цілісного яскравого образу. Портрет володаря держави сприймається єдиним, кілька аскетичним.

В. А. Сєров досить довго працював над створенням зображення царя. Тривалий час портрет не виходив, а картинний образ розвалювався. Художник часто відчував невдоволення від виконаної роботи, він відчував, що характер царя йому не дається від чого картина позбавляється внутрішньої правдивості. І дійсно образ явно непростий. Це не звичайна людина або просто людина видатних якостей, це велика особистість в історії, це особистість, від якої залежить не тільки доля окремо взятої держави, але і становище всього світу. Складність особистості відбилася і в тому, як непросто і важко було живописцю зі званням кращого портретиста Росії створювати портрет Миколи II.

Микола II представлений в досить простій формі офіцера Преображенського полку. Зовнішній вигляд царя скромний, витриманий, суворий. Зображення нагадує деякою мірою фотографічний знімок з того, як непідробно правдиво схоплено емоційний стан, погляд і внутрішня тривога, притаманна особистості імператора. Микола II склав перед собою руки, що надає його постаті твердості і рішучості, незважаючи на те, що вираз очей імператора повно меланхолійної смутку. Подібний погляд так довго шукав Сєров. Саме цей погляд служив виразом суті особистості Миколи II і відбивав його внутрішню вразливість і тонкість переживань.

Сєров спробував відійти від відчуття недосяжності і незламності образу імператора. Художник прагнув наблизити особистість великого самодержця до звичайної дійсності і показати, що в нього є багато якостей людини інтелігентної, м’якого і часом боязкого. Художник дозволив нам відчути цю слабкість в непохитному імператорському образі.

По самому втілення портрет швидше нагадує начерк або ескіз. Зображення сприймається як яскрава частина, значуща частина дійсності. Оскільки кожен момент життя значущий і важливий, хоча б уже тим, що невозвратен і зупинити. Стримана колірна гамма підкреслює молодість імператора, гармонію і виразність рис обличчя, красу особистості, створює в першу чергу погляд. Цей погляд не володаря держави, а звичайної людини, з його глибокими роздумами, переживаннями і тривогами і щоденними турботами. Цей погляд красивий, але сумний. Так і особистість самого імператора була по-справжньому великої, непростий, неспокійною, чутливо делікатною.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет імператора Миколи II – Валентин Сєров.