Вокзал Монпарнас – Джорджо де Кіріко

Вокзал Монпарнас   Джорджо де Кіріко

Ця робота виникла під час першого перебування де Кіріко в Парижі влітку 1911 року, коли, представивши свої роботи на Осінньому Салоні і Салоні Незалежних, “він зумів здивувати звиклих до всього і мало чому удивлявшихся побратимів по мистецтву, так само як і глядачів”. Мотив залізничної станції тоді зачарував художника. Він викликав занепокоєння та тривогу, нагадував про першу подорож – від’їзді з Греції після смерті батька.

При створенні полотна натурою послужив один з паризьких залізничних вокзалів неподалік від площі Ренн. Однак від реальної станції в картині де Кіріко мало що залишилося. Робота відрізняється досконалої геометричної простотою, яка не заспокоює глядача, а навпаки, посилює його тривогу, неспокій і нервозність.

Художник сміливо використовує різкі прямі лінії – можливо, під впливом Пікассо. Картина нагадує книжкову ілюстрацію або гравюру. “Вокзал Монпарнас” відноситься до метафізичного періоду творчості художника. Де Кіріко втілює в ній свої роздуми про час. Ці роздуми відображаються в декількох візуальних протиставленнях. Велика арка зліва – елемент класичної архітектури. Вона протистоїть конструкції, займає центральну частину зображення – то платформі, то терасі, спирається на палі. Ці стовпи квадратного перерізу зроблені з бетону і явно сучасні авторові. Але це ще не все. Строго вертикальний дим з труби застигло в нерухомому пейзажі паровоза говорить про те, що час завмер. А прапори на башті і в глибині пейзажу тріпочуть на вітрі.

До образотворчого ряду додається гра слів – у французькою мовою “час” і “погода” – синоніми – “le temps”. Простір картини розділене на дві контрастні частини, символізують два різних світу. Композиція здається побудованої на двох лініях горизонту. Базовим елементом внутрішнього простору, доходить до основи бетонних паль, є гроно бананів. Ці два простори об’єднані прекрасною, геометрично прямий жовтої дорогою, на якій видніються дві маленькі людські фігурки.

Таємничість і тривожність – такі відчуття створює множинність точок сходження перспективи. Це враження посилюється завдяки гладкою і сухою живопису. Це найбільша за розміром робота художника. Свого час вона справила таке враження на Пабло Пікассо, що той назвав автора “співаком вокзалів”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)