Натюрморт – Джорджо Моранді

Натюрморт   Джорджо Моранді

Італійський абстракціоніст Джорджо Моранді народився, жив і помер у Болоньї. В Болонській академії він навчався, а потім викладав. Моранді майже ніколи не залишав рідного міста, виїжджаючи тільки в його околиці, які дуже любив і не раз відтворював у своїх полотнах. Виставлятися він почав з 1911 року, але шанувальники його мистецтва довгий час залишалися тільки близькі друзі – болонські живописці. Всесвітня слава прийшла до художника після виставок у Венеції і в Сан Паоло.

В історії мистецтва першої половини нашого століття ім’я Моранді стоїть осібно. Його не можна віднести ні до одного з численних течій сучасного мистецтва, хоча він і пройшов через захоплення так званої “метафізичної живописом”. Але цей період, падаючий на 1918-1920 роки, був дуже коротким у його творчій біографії. Художника постійно захоплювали спокійна гармонія творів Джотто і раннього кватроченто, захоплював колорит Вермеєра Делфтського та італійських робіт Коро, цікавила композиція Сезанна.

Джорджо Моранді вів самотній і замкнутий спосіб життя, настільки ж замкнуто і інтимно його мистецтво. Його не хвилювали складні проблеми і події сучасної дійсності, він виключив людину з кола творчих інтересів, обмеживши свій світ невеликим числом постійних прихильностей: це пейзажі околиць Болоньї і натюрморти, складені з декількох простих предметів. Художник осягнув красу буденних речей, саме тому його часто називали сучасним Шарденом. Він зробив речі своїми інтимними співрозмовниками. Використовуючи одноманітні мотиви, він ніколи не повторювався в їх мальовничому втіленні, нескінченно варіюючи кольорову гаму, світлотіньове рішення. Моранді був не тільки чудовим живописцем, але і чудовим гравером – численні офорти показують тонкість його віртуозної майстерності.

Твори майстра в основному знаходяться в приватних зібраннях. У музеях їх дуже мало. В Ермітажі є два натюрморту художника, один з яких відноситься до “метафізичному” періоду, другої, виконаний у 1920-х роках, яскраво характеризує своєрідний живописний стиль Моранді. Зберігається в Ермітажі картина відноситься до часу, коли художник відмовився від нещодавно коханої “метафізичного живопису”, якій слідував з 1917 р. Виробивши неповторний стиль, стриманий і суворий, він ніби дав відчути публіці своє відчуження від об’єктивної реальності. Натюрморт, складений з судин і фруктів, вирішено жовтувато-рожевих і блакитно-сірих тонах. Предмети не мають виразно виражених контурів, їх обриси тануть в навколишньому повітрі. Все побудовано на найтонших нюансах – нюансах відчуттів, форм, кольору, світлотіні.

Картина надійшла в Ермітаж у 1948 році з Державного музею нового західного мистецтва в Москві.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)