Натюрморт з баклажанами – Поль Сезанн

Натюрморт з баклажанами   Поль Сезанн

Крім пейзажних робіт Поль Сезанн створював натюрморти, портрети й різні сюжетні композиції. Щодо колористичної опрацьованості цікавим можна вважати полотно “Натюрморт з баклажанами”, яке складалося з 1893 по 1894 рік. На сьогоднішній день натюрморт представлений серед колекційних зібрань Музей Метрополітен в Нью-Йорку.

“Натюрморт з баклажанами” виконаний у холодній синьо-зеленій гамі. Предмети, поміщені на тлі стіни, зображення якої створюється завдяки різних відтінків зеленого і синього, складних відтінків кольору морської хвилі. Баклажани зображені на фоні зелено-синій затемненій стіни. Баклажани мають чорний колір з легким фіолетовим відливом.

Нагнітання тіньового малюнка проявляється у згущенні фарб, стягуванні яскравих, світлих кольорів у бік більш темних тонів. В натюрморті представлена частина кухонного гарнітура, при цьому художником відтворена фактура дерева з ефектом патини. Кухонний гарнітур представлений в затемненій частині полотна, утворюючи контрастне поєднання зі світлими елементами натюрморту. Художник грає зі світлом, приділяючи йому другорядне значення. Більше значення в картині надається тіньових відносин. Саме завдяки співвідношенням контрасту, малюнка тіней виліплюється обсяг предметів, які вибудовують натюрморт. Художник чітко працює з фактурою, передає точне відчуття матеріалу, його теплоту або навпаки прохолоду.

Теплі відтінки в “Натюрморті з баклажанами” швидше присутні як елементи, кольорові фрагменти. Помаранчеві фрукти, світло-жовті відблиски надають зображенню необхідний колористичний баланс і гармонію. Для натюрморту характерна градація холодних відтінків, що вибудовує колірну структуру полотна. Крім того, малюнку властива напівпрозора акварельна структура. В той час, як натюрморт створений в техніці олійного живопису, для якої в першу чергу характерно нанесення щільного барвистого многослоя. Використовуючи олійні фарби досить непросто домогтися ефекту акварельного димки і тендітної напівпрозорості образів. Навпаки, зображення часто виглядає надмірно щільним, утяжеленним багатьма шарами фарби.

Зображення натюрморту насичене різноманітними предметами, драпіровками, деталями. Наприклад, тканина, використовувана для драпірування столу, має ускладнену складками форму. Часом надмірні, гіпертрофовані, досить великі складки надають зображенню декоративність, заповненість і насиченість простору. Активні складки утворюють такі ж активні, насичені тіні, що робить зображення більш чітким, почасти різким, гостро окресленим, графічним. “Натюрморт з баклажанами” – швидше за все не живописна робота, а твір графіки. Оскільки провідним для художника в полотні є контрастні світло-тіньові рішення, чіткий лінійний малюнок, графічність, ніж барвистість, різкий контраст, ніж пастельний розмитість і нечіткість контурів і м’якість форм.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Натюрморт з баклажанами – Поль Сезанн.