Портрет графа Н. Д. Гур’єва – Жан Огюст Домінік Енгр

Портрет графа Н. Д. Гурєва   Жан Огюст Домінік Енгр

Портрет російського графа Н. Д. Гур’єва Енгр написав у Флоренції навесні 1821 року. Гур’єв був флігель-ад’ютантом Олександра I, в минулому – учасником Вітчизняної війни 1812 року, пізніше – дипломатом. Ні історія, ні мемуари сучасників майже не розповідають про його особистості і діяльності, мабуть, у ньому не було нічого видатного. Енгру позував малоцікавий людина з досить невдячною зовнішністю, і тим не менш художнику вдалося створити чудовий витвір мистецтва.

Композиція портрета відрізняється благородної і суворою простотою: стійкий, цілісний силует фігури різко відокремлює її від пейзажного фону і надає їй особливу значущість; горде гідність пози, енергійний поворот голови і ефектний мотив перекинутого через плече плаща створюють атмосферу парадної піднесеності. Але в цю традиційну формулу класичного репрезентативного портрета явно прослизають чужі їй ноти. Класичний портрет майже завжди показував героя врівноваженим і сильним, навіть у хвилини патетичного підйому зберігає ясність і твердість духу.

Тут рівновагу втрачено: внутрішнє напруження стало перебільшеним і неспокійним, енергія виглядає не природним станом героя, а навмисно прийнятої позою, обличчя перетворилося в непроникну маску, що приховує характер і душевний світ людини. Енгр, як істинний портретист XIX століття, дуже спостережливий і зорок, щоб зберегти класичну традицію ідеалізації героя, він з документальною точністю фіксує зовнішню і внутрішню пересічність моделі, і коли його кисть наділяє її зовнішньої вольовою силою, образ виявляється у владі різкого дисонансу. Відгомін цього дисонансу відчуваються і в живопису портрета. Драматичним його пейзажний фон зі свинцевим предгрозовим небом.

Малиновий колір підкладки плаща збуджено вторгається в гаму глухих синьо-чорних тонів. Малюнок Енгра, як завжди, бездоганно віртуозний, але його твердість робить всі лінії напруженими, і та холодна чіткість, з якою він замикає кожну деталь у самій собі або різко розмежовує колірні плями, викликає тривожне почуття відчуженості, роз’єднаності форм. У цьому чудовому полотні рука об руку йдуть класична стрункість і витонченість високої майстерності, нещадна аналітичність і романтично загострений розлад у світовідчутті. Як і багато інші твори Енгра, воно несе на собі відбиток протиріч переломної епохи, в яку працював видатний майстер. Картина надійшла із зібрання А. Н. Наришкіної в Петрограді в 1922 році.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Портрет графа Н. Д. Гур’єва – Жан Огюст Домінік Енгр.