Святий Себастьян – Андреа Мантенья

Святий Себастьян   Андреа Мантенья

У числі чудових полотен на духовну тематику у Андреа Мантеньї є серія з трьох створених у різний час картин під однаковою назвою – “Святий Себастьян”. Найбільш відома з них – друга робота 1480 року, що зберігається нині в Луврі.

Себастьян – нині канонізований святий, а раніше – в проміжок III-IV століттями – солдат легіону і послідовник християнського вчення. Правив імператор Діоклетіан був проти Ісуса та його прихильників, жорстоко переслідував їх. Дізнавшись, що серед його легіонерів з’явився проповідник нової віри, він наказав його соратникам застрелять відступника стрілами до смерті.

Як доводить історія, християнин вижив, його дружина виходила або ще одна прихильниця Христа. Чоловік продовжив справу проповідування, що призвело до повторної кари. Цього разу його забили камінням до омертвіння і скинули тіло в стічну канаву міста. За повчанням ангела тіло було знайдено християнкою Лукіної, яка поховала його в катакомбах.

Зображення мучеництва Себастьяна – досить поширений релігійний сюжет у живописців. Але кожен бачить і показує глядачам різні грані духовного подвигу людини та його значення для історії.

Вся нижня частина тулуба порізана стрілами лучників. Ноги прив’язані до підупалої античної статуї. Це знаковий символ – падіння греко-римських ідолів, відхід у небуття язичництва. Біля “статуї” мученика видно залишки повністю знищеного мармурового героя. Убиваемий сильний, його очі з вірою спрямовані до неба, особа исчерчено зморшками як свідчення мудрості і знання.

Мантенья приділяв багато уваги деталям в зображенні тіла, архітектури, фону. Дивовижна подробиця опису відступає лише перед геніально втіленої ідеєю становлення християнства шляхом пролиття крові мучеників.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Святий Себастьян – Андреа Мантенья.