Занепад Польщі – Ян Матейко Алоізій

Занепад Польщі   Ян Матейко Алоізій

У картині “Занепад Польщі” Матейко бачив продовження сюжету “Проповіді Скарги.”. В її основі – реальні історичні події, що відбулися в 1773 році на сеймі у Варшаві. Посол новогродской землі Тадеуш Рейтан, не бажаючи допустити підписання документів, які санкціонують розділ Польщі іноземними державами, кинувся на підлогу, щоб перепинити власним тілом вхід в Зал Сенату.

Проти Рейтана стоять головні винуватці розділу: ховає обличчя Францішек Ксаверій Браницький, владним жестом вказує на двері князь Адам Понинъский і сором’язливо стримує його Станіслав Потоцький. На полотні Матейко представлені також особи, які не були безпосередніми учасниками події, – Францішек Потоцький, в обуренні покидає зал; трохи вище зображено у профіль безсилий король Станіслав Август, він тримає в руках годинник, що символізують кінець його правління.

Багато критики відгукнулися на появу цієї роботи Матейко. І не всі – дружелюбно. Письменник Ігнацій Крашевський навіть заявив: “Це, може бути, і гарна картина, але недобре діло. Не слід ображати труп матері”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)