Портрет Д. П. Татіщева – Василь Тропінін

Портрет Д. П. Татіщева   Василь Тропінін

В молоді роки Дмитро Павлович Татищев брав участь у походах Суворова 1794-1795 рр.., нагороджений орденом св. Георгія IV ступеня. Залишивши військову службу, став талановитим дипломатом, віддавши цій роботі 40 років. Д. П. Татищев отримав всі російські ордена, а з іноземних – іспанська орден Золотого Руна, неаполітанська – святий Януари і австрійський – святого Стефана I ступеня. У 1807 – 1808 рр. він був послом в Неаполі, в 1812 році – в Мадриді, з 1821 року – в Гаазі, з 1822 по 1841 рік – у Відні.

В останні роки життя став втрачати зір і в 1845 році помер у Відні. Татищев увійшов в історію Росії як тонкий знавець і пристрасний колекціонер творів мистецтва. Для цього потрібні були великі гроші. В юності його величезні борги часом оплачувала княгиня Дашкова, яка доводилась йому рідною тіткою, і дядьки – графи Воронцови. Навіть сам Олександр I і його наступник Микола I іноді сплачували за свого посла значні суми.

Свою безцінну колекцію Татищев заповів імператору, маючи на увазі створювався в ті роки Ермітаж. З 185 картин кращих художників Європи 60 відправив у Москву, де вони прикрасили зали Кремлівського палацу, частина скульптур перевезли до Петербурга, колекцію рідкісної зброї – Царськосельський арсенал, різьблені камені – в Ермітаж. У зборах картин Татіщева були справжні шедеври Ван Ейка, Рафаеля, Леонардо да Вінчі та багатьох інших геніїв західноєвропейського живопису.

Татищев зібрав та унікальну за своєю цінності колекцію різьблених каменів у кількості 160 примірників. Але, крім гем, Татищев зібрав і 833 кольорових виливка з гіпсу і скла знаменитих різьблених каменів з інших зібрань, в яких представлені архаїчний і ранній грецький період, епоха грецької класики і італійські майстри III – I століть до н. е., епоха пізньої республіки і кращі роботи європейських майстрів XVIII – XIX ст. Сьогодні витвори мистецтва, зібрані Д. П. Татіщевим, прикрашають кращі музеї країни.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Портрет Д. П. Татіщева – Василь Тропінін.