Сільський хресний хід на великодня – Василь Перов

Сільський хресний хід на великодня   Василь Перов

Отримавши право брати участь у конкурсі на Велику золоту медаль, Перов зважився представити Академічній раді ескіз на тему “Сільський хресний хід на великодня” , але ескіз не був затверджений.

Продовжуючи працювати над цим сюжетом, Перов одночасно підготував картину “Проповідь в селі” . Її критичний вміст було виражено не настільки прямо, і автор удостоївся Великої золотої медалі і права на закордонне відрядження. Схоже, академічне начальство не зрозуміло справжнього сенсу картини. Зміст же його було не менш злободенних і не менш гострою, ніж попередньої картини.

У 1862 році він виставив у Товаристві заохочення художників у Петербурзі “Сільський хресний хід на Великодня” , але полотно було видалено з виставки із забороною оприлюднювати його популярності. Бездуховність церковних пастирів, темрява, неосвіченість і безвір’я народу – зміст цього твору, з силою викриття не знає собі рівних у попередній російської живопису. До цього часу художній мова Перова звільняється від учнівських кайданів, і можна говорити про новизну його виразних засобів. Різні елементи картини підкорилися завданню реалістичного відображення наблюденной і глибоко осмисленої життєвої ситуації.

На тлі похмурого сільського пейзажу розгортається безладний п’яне хода з образами і хоругвами після святкової пасхальної служби. З жорстким реалізмом Перов передає не стільки фізична, скільки духовна убогість цих людей. Картина справила на сучасників вбивче враження контрастом між змістом обряду і тим майже тваринам станом, до якого може опуститися людина. ” Сільський хресний хід на великодня” викликав протест офіційної критики і церкви, була знята з виставки Товариства заохочення мистецтв, заборонена до показу і відтворення.

Купив її Павла Михайловича Третьякова художник В. Р. Худяков писав: “…чутки носяться, що ніби Вам від св. Синоду скоро зроблять запит, на якій підставі Ви купуєте такі неморальні картини і виставляєте публіці? Картина була виставлена на Невському на постійній виставці, звідки хоча її і скоро прибрали, але все-таки вона підняла великий протест! І Перову замість Італії як би не потрапити в Соловки”.

З цією картиною молодий художник входить в історію російського мистецтва.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Сільський хресний хід на великодня – Василь Перов.