Нападають зненацька – Василь Верещагін

Нападають зненацька   Василь Верещагін

Картина “Нападають зненацька” була написана художником в 1871 році. Ця робота входить в сім етюдів про нерівні бої російського загону з ворогами. Це справжня батальний живопис, яка передає атмосферу страху і болю.

Автор намагався показати стійкість російського солдата. Незважаючи на чисельну меншість, вони гордо відстоюють своє право називатися солдатом. Абсолютно несподівано серед гірської долини зав’язується цей кровопролитний бій. Ворожі загони прискакивают на конях з оголеними шпагами. Але жменька бійців зовсім не злякалася. Навпаки, чоловіки згуртувалися і готові дати останній відсіч недоброжелателю.

Верещагін зміг передати цей важливий момент. В особі кожного російського солдата видно неприхований страх, але відвага не дозволяє розбігтися і ховатися між скель. Вороги суцільною лінією, що йде за горизонт, наступає на нечисленний загін. Ми бачимо зброю і знамена, які над головою піднімають відчайдушні вершники. Російські бійці тікають з наметів на допомогу своїм вірним товаришам. Вже є перші жертви, хтось в цей самий момент гине під копитами коня.

Природа в цей день ясна і спокійна. Гірські вершини покриті легким серпанком, а небеса блакитні. Здається, що далеко тільки мир і прекрасні пейзажі. Це на першому плані кровопролитний бій і пожовкла трава під ногами солдатів. Вершини вкриті снігом і не віщують нічого поганого, вони мирно сплять, і їх не цікавить війна, що відбувається внизу.

Це загальне враження від Туркестанської війни автора. Сюжет не несе якогось історичного факту. Такі ситуації були всюди під час того періоду.

Історії багаторазово вивчали це полотно, але так і не знайшли достовірності зображеної бійні. Але цього і не прагнув передати автор, він хотів зобразити мужність і патріотизм російського солдата. Що його неможливо зламати, навіть коли наближаються тисячні загони ворогів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)