Мереживниця – Василь Тропінін

Мереживниця   Василь Тропінін1823. Полотно, олія. 74,7 x 59,3. Третьяковська Галерея, Москва, Росія.

Особливе місце в історії російського мистецтва займають жіночі портрети Тропініна. Йому, як нікому ні до, ні після нього, вдалося висловити нове ставлення до жінки не тільки як до витонченого прикраси, але і як до матері, дружини, господині, подрузі.

Василь Андрійович Тропінін був кріпаком художником графа Моркова і тільки в 1823 році у віці 47 років отримав вільну і в тому ж році виставив в Академії мистецтв свою “Кружевницу”, яка була тепло зустрінута публікою і відразу завоювала популярність. Він зобразив її з великою душевною теплотою, намагаючись потрапити в тон карамзинської “Бідній Лізі”.

Цим портретом Тропінін показав, що і селянка може бути красива, витончена і кокетлива, не менше, ніж знатна дворянка. Художник відкриває нам красу дівчини-кріпачки, життя якої проходить у тяжку працю. У начерках залишилися прихованими від глядачів справжні кружевници, напівсліпі, зігнуті, некрасиві, убиті роботою. А в картині головним є інше – бажання показати, що й проста дівчина може побут прекрасна зовні і душею. Так само в свій час вигукнув Карамзін: “І проста дівчина вміє любити!” – і для всіх це стало відкриттям.

В журнальних статтях критики поспішали висловити своє захоплення тропининским розумінням образу селянки і сучасник його П. Свіньїн зазначав: “…і знавці, і незнатоки приходять в захват при погляді на цю картину, що сполучає воістину все краси живописного мистецтва: приємність кисті, правильне, щасливе освітлення, колорит ясний, природний.

Крім того, в самому портреті виявляється душа красуні і лукавий погляд цікавості, який кинутий нею на когось увійшов у ту хвилину. Оголені за лікоть руки її зупинилися разом з поглядом, робота припинилася, вирвався зітхання з дівочої грудей, прикритої серпанковий хусткою, – і все це зображено з такою правдою і простотою”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)