Мавзолей Тадж-Махал в Агре – Василь Верещагін

Мавзолей Тадж Махал в Агре   Василь Верещагін

У 1874 році Верещагін виїхав з Петербурга в тривалу подорож по Індії. В пейзажах, написаних в Індії, художник показав себе тонко відчуває натуру, гармонію архітектурних форм. Особливо чудові етюди “Мавзолей Тадж-Махал в Агрі”, “Гробниця шейха Селіма Чішті в Фатехпур-Сікрі”, “Моті Масджид в Агрі” . “Мавзолей Тадж-Махал в Агрі” – справжній шедевр живопису. Зачарований красою храму, художник з поетичним натхненням передає на полотні всі його пишнота, легкість форм, гармонію пропорцій, його зв’язок з навколишнім простором, яскраву феєрію всього ансамблю. Прекрасна архітектура, як у дзеркалі, відображена в вкритої брижами плеса водойми. Здається, весь величезний арсенал художніх засобів і прийомів знайшов тут своє застосування искуснейшее.

Своєю славою Тадж-Махал зобов’язаний не тільки прекрасну архітектуру, в якій дивовижним чином поєднуються велич і вишуканість, але і пов’язаної з ним романтичній легенді. Мавзолей був побудований в XVII столітті правителем імперії Великих Моголів Шах-Джаханом в пам’ять про кохану дружину, чия смерть звалила його в невтішне горе. Ще в 15 років Шах-Джахан зустрів і покохав Арджуманд Бану Бегам, 14-річну дочку головного міністра його батька. Це була красива і розумна дівчина знатного походження – за всіма статтями чудова партія для принца, але, на жаль, його чекав традиційний політичний союз з перської принцесою. На щастя, закони ісламу дозволяють чоловікові мати чотирьох дружин, і в 1612 році Шах-Джахан одружився на своїй коханій.

Весільна церемонія могла відбутися лише при сприятливому розташуванні зірок. Тому Шах-Джахану і його нареченій довелося чекати цілих п’ять років, протягом яких вони жодного разу не бачилися. Незабаром після весілля Арджуманд отримала нове ім’я – Мумтаз-Махал.

Улюблена народом, як богиня, за милосердя і чуйність і обожнювана чоловіком, сімнадцять років прожила Мумтаз-Махал під невсипущим увагою шаха, не відходив від неї ні на крок. Він радився з нею у всіх справах і цінував її судження вище власних. Великі були також її скромність і відданість чоловікові – вона ніколи не розлучалася з ним і супроводжувала його навіть у важких і небезпечних військових походах.

В 1630 році, коли Мумтаз-Махал супроводжувала Шах-Джахана у поході проти Хан-Джахана-Лоді, вона померла при пологах. Перед смертю Мумтаз-Махал просила Шах-Джахана виконати дві її прохання: не одружуватися знову і побудувати для неї мавзолей, якому не було б рівних в світі. І Шах-Джахан урочисто поклявся виконати її бажання. Мавзолей отримав назву “Вінець Палацу”, тобто по-перськи “Тадж-Махал”.

Сам імператор брав участь в створенні проекту ансамблю мавзолею. Шах-Джахан був не тільки освіченою архітектором – зодчество було для нього улюбленим видом мистецтва. Його велика любов до Мумтаз-Махал і пристрасне бажання якомога краще виконати її передсмертну прохання не могли не змусити його прийняти найближче участь у задумі величезного комплексу будівель, що складали єдине ціле з самої гробницею. Хто, як не він, міг так палко бажати зробити вигляд Тадж-Махала співзвучним світлому образу незабутньої Мумтаз-Махал і створити не просто мавзолей, а пам’ятник, архітектурно-художніми якостями дійсно нагадує про душевні чесноти покійної.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Мавзолей Тадж-Махал в Агре – Василь Верещагін.