Щаблі життя – Каспар Давид Фрідріх

Щаблі життя   Каспар Давид Фрідріх

На цій запам’ятовується і дуже тривожною картині, друга назва якої – “П’ять віків”, зображено куточок узбережжя Померанії, неподалік від Грейфсвальда. Такі кам’янисті пляжі були улюбленим місцем прогулянок місцевих жителів. Тут ми теж бачимо цілком звичайних людей – дітей, що грають з маленьким прапорцем, їх мати чи няню, двох чоловіків. Але Фрідріх надає нового звучання цієї звичайної, повсякденної сцені. П’ять кораблів у море – це, безсумнівно, символи невідворотного кінця земного життя. Цікаво, що пильно спостерігає за кораблями лише найстаріший чоловік. Його поза виражає спокійне роздуми і готовність прийняти від долі все, що вона йому приготувала. Інші персонажі картини повністю поглинені земної, миттєвої життям.

Діти віднімають один у одного прапорець, жінка каже щось – по всій ймовірності, повчальне. Молодий чоловік і зовсім стоїть спиною до моря. Його поза – поза перебуває у розквіті своїх сил людини, міцно стоїть на землі. У пізньому шедеврі Фрідріха поєдналися майже всі образи, які коли-небудь використав художник, – захід, силуети людей, кораблі та море. На перший погляд, картина здається звичайної побутової сценою, але для освіченого глядача вона говорить багато чого. Полотно відрізняє багатий, хоча і стриманий колорит, притаманний останніх робіт художника. Море на картині написано в глибоких тонах. Воно здається невичерпним. Бездонно і небо над ним, і між цими двома пучинами кораблі, створення рук людських, виглядають особливо крихкими і недовговічними.

Горизонт освітлений західним сонцем – символом смерті. Над заходом – пливуть грізні фіолетові хмари, а над ними вже сходить молодий місяць, символ воскресіння для життя вічного. Небо, світиться таємничим горних світлом, обіцяє тиху гавань усім кораблям. Кораблі, що виступають над горизонтом, справляють враження чогось примарного – цього ефекту Фрідріх домігся, використовуючи сіро-лілові тони. Разом з тим, кораблі чітко видно на тлі світлого неба. Динамізм композиції підсилюють силуети невеликих рибальських човнів, наближаються до берега. Дрібні білі смужки передають гребінці біжать до берега морських хвиль.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)