Євангеліст Матфей – Йоахім Эйтевал

Євангеліст Матфей   Йоахім Эйтевал

Картина голландського художника Йоахіма Эйтевала “Євангеліст Матфей”. Розмір картини 79 x 62 см, полотно, олія. Апостол Матвій, автор першого канонічного євангелія. До числа дванадцяти апостолів Матвія покликаний був з посади митаря, тобто збирача податків, – самого принизливого для іудея положення. Спочатку він носив ім’я Левія, але згодом постійно називався Матвій. За свідченням Климента Александрійського, Іринея, Євсевія та ін., Матвій протягом 15 років після вознесіння проповідував юдеям в Єрусалимі, а потім відправився з проповіддю до інших народів – до ефіопам, македонянам, персам.

За переказами, Матвій зазнав мученицьку кончину. Пам’ять його шанується 16 листопада. Відоме під його ім’ям “Євангеліє від Матвія” є одне з найдавніших і найменш оспорюваних критикою. За свідченням Папія, Матвій написав своє Євангеліє по-єврейськи, що підтверджується і іншими стародавніми письменниками, наприклад, Оригеном і Єронімом. Незважаючи на ці ясні свідоцтва давнину, багато пізніші письменники і критики намагалися довести, що євангеліє від Матвія спочатку було написано на грецькій мові. На користь єврейського оригіналу висловлюються, проте, дуже багато хто з новітніх дослідників, як Ейхгорн, Ольсгаузен, Геріке, Баур, Деліч та ін., хоча до нас не збереглося жодного єврейського примірника. Наскільки грецький переклад близько відповідає своєму передбачуваному єврейського оригіналу – це питання вкрай важкий і заплутаний.

Припускають, що переклад носить на собі сліди літературної переробки, так як у відомому тепер євангелії від Матвія події викладаються не з послідовністю безпосереднього очевидця, а по відомому умисного планом. Євангеліє це призначалося для іудеїв, які звернулися в християнство; тому в ньому залишаються без пояснення юдейські звичаї та топографія Палестини. Так, говорячи про звичаї фарисеїв умивати руки, Матвій прямо передбачає його відомим своїм читачам, між тим як Марк, який писав для християн з язичників, у паралельному випадку дає пояснення цього звичаю.

Времясчисление у Матвія іудейське; метою євангелія ставиться довести, що Ісус був обіцяний Месія. Самі події євангельської історії зображуються, як виконання стародавніх пророцтв, внаслідок чого у Матвія постійно зустрічається фраза: “Все це сталося, щоб виповнилося передбачене пророками”. Євангеліє Матвія складається з трьох основних відділів: у першому викладається історія походження Христа та початкової Його проповіді, у другому – Його служіння в Галілеї, в третьому – служіння в Юдеї, що закінчилося воскресінням і вознесінням на небо. З часу свого написання це найраніше з усіх чотирьох канонічних євангелій і написано незабаром після воскресіння Христа, у всякому разі, до руйнування Єрусалиму. Джерело статті: Енциклопедичний словник Брокгауза Ф. А. і Ефрона І. А.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Євангеліст Матфей – Йоахім Эйтевал.