За туалетом. Автопортрет – Зінаїда Серебрякова

За туалетом. Автопортрет   Зінаїда Серебрякова

У 1909 році створено автопортрет “За туалетом” зробив відому художницю. Написаний олійними фарбами на полотні, він був своєрідним підбиттям підсумків періоду учнівства, досвідом створення значного твору в дусі класики – з підготовчим етюдом і многосеансним позуванням самій собі.

Полотно створено в зимові сонячні дні на хуторі Серебрякова в Нескучне, де вона жила з дітьми, чекаючи чоловіка, який застряг на вишукувальних роботах в Сибіру. В етюді “За туалетом. Автопортрет” вже знайдені пропорції майбутнього портрета і його композиція. Критиків і любителів витончених живопису “срібного століття” у картині захопили не тільки високу майстерність і досконалість форми, але, перш за все – дотепність задуму. В ньому відчутний живий відгомін, без натяку на стилізацію, “домашнього” романтизму початку XIX століття – численних автопортретів і жанрів “у кімнатах” з любов’ю їх авторів до видимого світу, до зображення відображень у дзеркалах і гладких поверхнях. Мотив відображення навіває спогади про раніше приписивавшемся Р. В. Сороці полотні “Відображення в дзеркалі” і полотні К. А. Сомова “Дама біля дзеркала” , але Серебрякова створила щось своє, оригінальне.

Зліва рама дзеркала і частина свічки відзначають реальний перший план картини. Все інше зображене – фігура і кімната в глибині, дві свічки, флакони, коробочки, серветки, намиста і шпильки на столику – відображення в дзеркалі. Можливо, вперше після початку XIX століття автор так “відверто” зображував себе, не піклуючись про “громадянський початку”. У цьому розгляданні та демонструванні себе відбилася вся чистота і чарівна наївність художниці. Ми бачимо молоду жінку, яка, на хвилину забувши щоденне самотність без чоловіка і близьких, піклуватися про двох дітей, милується красою свого молодого тіла і особи, грацією вільного руху рук, поезією небагатого, але затишного побуту. Якщо фігура написана об’ємно, загально і “крупно”, то предмети на першому плані і далеко – більш декоративно, в стилістиці модерну. Інтер’єр зменшений в масштабі по відношенню до фігури, “укрупнюючи” її.

Сувора за формою, класично ясна картина сповнена життя. У ній майстерно написано обличчя з сяючим карими очима, з невловимим рухом брів і усміхнених губ; фігура в складному “винтообразном” повороті, чудово схоплений жест рук. У полотні відбилося властиве Серебрякової в ті роки переживання щастя і повноти життя. Щастя світиться в очах і в милому обличчі, розлито по всьому – в мерехтінні простеньких коштовностей на кришці туалетного столика, в сяючому світлом і стерильною білизною скромному інтер’єрі “хутірський” кімнати з рушником на стіні, з глеком і тазиком на столі. Кімната здається непропорційно малою порівняно з фігурою, і цей ефект підсилює відчуття затишності цілого. “За туалетом” – по праву одна з найзнаменитіших картин російської школи живопису і одна з небагатьох робіт художниці, про яких є її спогади. Портрет згадувався в листуванні сучасників і у відгуках преси. Він має багату бібліографію.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


За туалетом. Автопортрет – Зінаїда Серебрякова.