Автопортрет – Ян ван Ейк

Автопортрет   Ян ван Ейк

Перші прояви мистецтва Відродження у Нідерландах ставляться до початку 15 століття. Нідерландські майстри ще в 14 столітті користувалися великою популярністю в Західній Європі, і багато з них відіграли важливу роль у розвитку мистецтва інших країн. Однак майже всі вони не виходять з русла середньовічного мистецтва. Причому найменше помітно наближення нової пори в живопису. Розвиток ренесансних тенденцій у Нідерландах протікало іншими шляхами.

Ці шляхи були намічені в нідерландській мініатюрі початку 15 століття. Нідерландські мініатюристи ще в 13-14 столітті користувалися самої широкою популярністю; багато з них виїжджали за межі країни і зробили досить сильний вплив на майстрів, наприклад, Франції. І як раз в області мініатюри був створений пам’ятник переломного значення – так званий Туринської-Міланський часослов. За художньою довершеністю і за своїм значенням для мистецтва Нідерландів серед мініатюр Часослова виділяється група листів, створених, по всій видимості, в 20-х роках 15 століття.

Автором їх називали Губерта і Яна ван Ейків або умовно називали Головним майстром Часослова. Перші живописні твори, які, подібно мініатюр Туринського часослова, можна вже зарахувати до ранніх ренесансним пам’ятників мистецтва, були створені братами Губертом і Яном ван Ейк. Брати ван Ейк, Губерт і Ян – відіграли вирішальну роль у становленні нідерландського Ренесансу. Про Губерте майже нічого невідомо.

Ян був, мабуть, досить освіченою людиною, вивчав геометрію, хімію, картографію, виконував деякі дипломатичні доручення бургундського герцога Філіпа Доброго, на службі у якого, між іншим, відбулася його поїздка до Португалії. Про перші кроки Відродження в Нідерландах дозволяють судити живописні роботи братів, виконані у 20-х роках, і серед них такі, як “Дружини-мироносиці біля гробу” , “Мадонна в церкві” , “Святий Ієронім” .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)