Автопортрет – Едвард Мунк

Автопортрет   Едвард Мунк

На автопортреті Едварда Мунка ми бачимо фігуру чоловіка з запаленою цигаркою, оповиту сизим тютюновим димом, який покликаний збільшити на картині виразність обличчя художника і його правої руки. Фактично, цей дим стає рамкою, обрамленням для них, повільно піднімаючись від правого рукава до скронь художника; додатковий обмежує ефект створює сліпуча білизна манжети і широкого комірця. Тонкі штрихи червоної фарби позначають припухлі жилки на тильній стороні руки, праву скроню і права частина чола тоновані жовтим кольором.

Завдяки цьому прийому, увага глядача зосереджується на пильному погляді художника, на його сильною, нервової кисті. Для більшої виразності Мунк відмовляється від локальних кольорів на користь основних. Ще більш важливо те, що він практично повністю відмовляється і від реалістичної передачі будь-якого фону. Простір, у який поміщена фігура художника, немов виростає з якоїсь безодні, промальовано досить рідкими олійними фарбами, квапливими, здебільшого червоними і жовтими мазками.

Ретельно виписані обличчя і рука з цигаркою протиставляються художником майже абстрактного відтворення навколишнього оточення, і саме це робить картину такий живий і безпосередній. Само собою, контраст легкості і невагомості блакитний цигаркового димки і прямим, суворим і рішучим поглядом художника, спрямованим у дзеркало, часто підштовхував критиків до тлумачення картини із залученням фактів з біографії митця, але в його позі відчувається така відвага і рішучість, що стає зрозуміло: він вище всякого втручання в його життя і творчість.

До часу створення картини “Автопортрет із запаленою сигаретою”, в якій Едвард Мунк прагнув зрозуміти свій власний образ і свою особистість, художник пройшов значну частину творчого шляху, пролегавшего через скандали, важка праця і нещастя. Нездоров’я і загострена чутливість супроводжували творчий розвиток Мунка і формували суть його художнього бачення.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)