Вампір – Едвард Мунк

Вампір   Едвард Мунк

Написана в 1893 році картина “Вампір” входить в цикл “Фриз життя”, над яким майстер працював у 1890-1900 роках. На її основі Мунк сордаст кілька десятків гравюр – настільки “колоритним” здасться йому образ головного персонажа. В цілому ж, цикл “Фриз життя” як писав сам майстер, – “це поема про Життя і Смерті, Любові і Ненависті, Щастя і Горе, Спокій і Страх”. Один з друзів Мунка, свідок всіх етапів створення “Фриза” згадав, що художник придумав композицію “Вампіра” за кілька хвилин, а втілив свій задум “буквально за пару днів”.

З нагоди презентації цієї картини в 1896 році в паризькій галереї Зігфріда Бінга, письменник і критик Август Стріндберг публікує статтю в червневому номері “Lа Revue Blanche”, в якому, прагнучи підігріти інтерес публіки до нової картини майстра, наводить кілька рядків “білого” вірша власного виробництва: “Золотим дощем волосся спадає на нещасного диявольська благодать в особі прекрасної вампірши. Але нещасний він? Або він благав її про цієї останньої ласки – ласки смертельного укусу, щоб відчути хитку грань між життям і небуттям? Що є ріки крові, страждання і смерть у порівнянні з солодким відчуттям – нехай і миттєвим – того, що ти любиш і любимо?”.

Пасма золотого волосся символізують, як у статті Стріндберга, так і в картині Мунка, узи, що зв’язують закоханих. Вони покривають чоловіка, який притискається лицем до грудей жінки, сосущей кров з його шиї. Ця сцена є втіленням амбивалентного уявлення про жінку як про істоту бажаному і небезпечному, яке було особливо популярно у символістів кінця XIX століття. Руде волосся жінки привертають увагу глядача, але не можуть відвернути його від думок про жертву; чоловік здається ізольованим від навколишнього світу, точніше, він немов розчиняється в небутті – Мунк підкреслює це злиттям його темної одягу з тлом картини.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)