Ранок – Едвард Мунк

Ранок   Едвард Мунк

Едвард Мунк пише “Ранок” на двадцять другому році життя. До того часу він вже другий рік є учнем Християна Крога, і цілком природно, що його творчість того періоду втілює в собі принципи реалістичного мистецтва, що проповідуються цим майстром.

На полотні зображена в профіль молода дівчина, що сидить на ліжку. Дослідники припускають, що майстер представив її в момент одягання або, як прийнято було говорити тоді, в момент ранкового туалету, причому художник милується своєю моделлю з незвично близької для картин такого роду відстані.

Композиція роботи продумана до найдрібніших деталей: юна мрійниця розташована в центрі композиційного простору, здається суворим і впорядкованим завдяки простому, але чіткого ритму вертикальних ліній, що визначають узголів’я ліжка, ліве плече фігури, складки простирадла і стінні панелі. Деталі одягу і розстеленому ліжку представлені вільно, а форми і кольору підпорядковуються загальним характером. Тонка гра світла і тіні викликає зриму вібрацію всій поверхні полотна і, в кінцевому рахунку, народжує відчуття тривоги і напруженості.

У листі своєму другові Мунк не без гордості пише, що Християн Крог назвав цю картину “досконалої”. Коли художник в 1895 році представив “Ранок” у паризькій галереї, думки критиків були досить суперечливі, але позитивних відгуків було все-таки більше. Навіть редактор рубрики новин культури в газеті “Вечірній Париж” Жорж Нантей, завжди вважав норвезького художника “людиною дуже неврівноваженою і живописцем посереднім”, напише у своїй рецензії: “Я був трохи не правий тільки в одному випадку: картина “Ранок” доводить, що цей майстер дійсно дуже перспективний – в тому сенсі, що він здатний на багато”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)