Ранок (скульптура) – Мікеланджело Буонарроті

Ранок (скульптура)   Мікеланджело Буонарроті

Скульптура Мікеланджело Буонарроті “Ранок” також має і інші назви “Ранкова зоря” і “Аврора”. Висота скульптури 203 см, мармур. Твором, завершальним фазу Високого Відродження у творчості Мікеланджело Буонарроті і одночасно кладущим початок нового художнього етапу, з’явилася флорентійська капела Медічі. Робота над нею, що розтягнулася майже на п’ятнадцять років, була на тривалий термін перервана важливими подіями в історії Італії.

Розгром Риму в 1527 році означав не тільки кінець незалежності Італії, але і настання кризи ренесансної культури. Флоренція, яка відповіла на розгром Рима другим вигнанням Медічі і встановленням республіки, опинилася обложеної військами імператора і папи. Саме під час найбільшої небезпеки, в період одинадцятимісячної облоги Мікеланджело виявив свою вірність республіканськими переконаннями.

Призначений Військовим Радою республіки на відповідальний пост керівника фортифікаційних робіт, він багато в чому сприяв обороні міста. Після падіння Флоренції і відновлення панування Медічі над ним нависла смертельна загроза. Мікеланджело врятувало лише те, що марнославство папи перемогло його мстивість: Климент VII Медічі хотів обезсмертити свій рід у творах великого майстра. Настрої Мікеланджело, вимушеного в умовах повного поневолення Флоренції і режиму найжорстокішого терору продовжувати перервану роботу над усипальницею Медічі, не могли не позначитися на характері задуму і образного вирішення цього комплексу.

Усипальниця Медічі – це капела при церкві Сан Лоренцо, побудована і прикрашена цілком за проектом Мікеланджело. Вона являє невелике, але дуже високе приміщення, перекрите банею; білі стіни розчленовані пілястрами темно-сірого мармуру. У капелі дві гробниці – герцогів Джуліано Немурського і Лоренцо Урбінського; вони розміщені один проти одного, біля протилежних стін. Третя стіна – проти вівтаря – зайнята статуєю мадонни, по боках від неї – статуї святих Косьми і Даміана, виконані учнями Мікеланджело.

Проект Мікеланджело не був здійснений повністю; їм подготовлялись для капели ще деякі скульптури, в число яких, мабуть, входили так званий “Аполлон” і “Скорчившийся хлопчик” . Статуї Мікеланджело – “Ранок”, “Вечір”, “День” і “Ніч”, поміщені на саркофагах Джуліано і Лоренцо Медічі, втілюють символи швидкоплинного часу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Ранок (скульптура) – Мікеланджело Буонарроті.