Страшний Суд – Мікеланджело Буонарроті

Страшний Суд   Мікеланджело Буонарроті

Фреска Мікеланджело Буонарроті “Страшний Суд”. Розмір розпису 1370 x 1220 див. Найбільшим живописним твором Мікеланджело періоду другої чверті 16 століття був “Страшний суд” – величезна фреска на вівтарній стіні Сікстинської капели. Релігійну тему Мікеланджело втілює як людську трагедію космічного масштабу.

Грандіозна лавина могутніх людських тіл – підносяться праведників і падає в безодню грішників, що творить суд Христос, подібно громовержцеві обрушивающий прокляття на існуюче в світі зло, повні гніву святі-мученики, які, вказуючи на знаряддя своїх мук, вимагають покарання для грішників,- все це ще повно бунтівного духу. Але хоча сама тема страшного суду покликана втілювати торжество справедливості над злом, фреска не несе в собі утверджує ідеї – навпаки, вона сприймається як образ трагічної катастрофи, як втілення ідеї катастрофи світу. Люди, незважаючи на їх перебільшено потужні тіла, – лише жертви возносящего і низвергающего їх вихору.

Недарма в композиції зустрічаються такі повні страхітливого відчаю образи, як святий Варфоломій, який тримає в руці шкіру, содранную з нього мучителями, на якій замість обличчя святого Мікеланджело зобразив у вигляді спотвореної маски своє власне обличчя. Композиційне рішення фрески, в якому, на противагу ясною архитектонической організації, підкреслено стихійне начало, перебуває в єдності з ідейним задумом.

Що домінував раніше у Мікеланджело індивідуальний образ нині виявляється захопленим загальним людським потоком, і в цьому художник робить крок вперед в порівнянні з замкнутістю самодостатнього індивідуального образу в мистецтві Високого Ренесансу. Але, на відміну від венеціанських майстрів пізнього Відродження, Мікеланджело ще не досягає того ступеня взаємозв’язку між людьми, коли виникає образ єдиного людського колективу, і трагічне звучання образів “Страшного суду” від цього тільки посилюється. Ново для живопису Мікеланджело Буонарроті і ставлення до колориту, який придбав у нього тут незрівнянно більшу, ніж раніше, подібну активність. Вже саме зіставлення оголених тіл з фосфоресцирующим попелясто-синім тоном неба вносить у фреску відчуття драматичної напруженості.

Над фрескою “Страшний Суд” художник Мікеланджело помістив образ біблійного старозавітного пророка Йони, який до релігійної теми апокаліпсису має деякий алегоричне ставлення. Экстатическая фігура Іони розташована над вівтарем і під сценою першого дня творіння, до якої звернений його погляд. Іона є провісником Воскресіння і вічного життя, бо він, подібно Христу, проведшему три дні в гробниці перед вознесінням на небо, провів три дні у череві кита, а потім був повернутий до життя. Через участь в месі біля вівтарної стіни Сікстинської капели з грандіозною фрескою “Страшний Суд” вірні причащалися до таємниці обіцяного Христом спасіння.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Страшний Суд – Мікеланджело Буонарроті.