Пекло. Правий віконниць вівтаря Страшний суд – Ієронім Босх

Пекло. Правий віконниць вівтаря Страшний суд   Ієронім Босх

Правий віконниць “Пекло” триптиха “Страшний суд” Ієроніма Босха зображує грішників, засуджених Богом. На думку Босха більшу частину роду людського чекає пекельний вогонь, борошна, стогін і скрегіт зубовний. Така страшна доля. яку Бог приготував людству.

На цю тему Босх створив чимало вражаючих картин, але найсильніша за впливом, мабуть, та, що на правій стулці цього триптиха. Тут наявна характерна для Босха образність, хоча загальне враження кілька розрізнене. Тим не менш, у деталях художник і тут проявляє дивну фантазію.

Невідворотність Судного дня усвідомлювалася всіма віруючими, але всі могли сподіватися на порятунок від жахливих мук, які очікують закоренілих грішників? Віденський “Страшний суд” Босха малює доля людський в самих похмурих фарбах. Цілком у дусі Фоми Кемпійського, воскликнувшего у своєму “Наслідування Христа”: “Якщо любов до Бога не утримує тебе від гріха, нехай, принаймні, утримає страх перед Пеклом”.

За твердженнями письменників-містиків, грішні душі до Пекла найбільше страждатимуть від свідомості того, що вони назавжди позбавлені щастя споглядати Бога. Однак для Босха, як і для більшості його сучасників, неминуча пекельна кара виражалася насамперед у фізичних муках. Багато покарання безпосередньо пов’язані з певними гріхами і почерпнуті з середньовічних літературних джерел. У цій традиції ледарів чорти розплющують на ковадлі, убивць варять у казані на повільному вогні, скупцов нанизують на рожен, ненажер змушують пити огидне пійло, а зверхників – вічно обертати колесо.

В день Другого Пришестя мертві повстануть з могил своїх і Христос буде судити всіх, дякуючи кожному “по справах його”. Праведники успадкують Царство, уготоване їм від створення світу, і підуть у життя вічне, а грішники підуть у вогонь і муку вічну, господь Сатані і його поплічникам. І фантазія Босха знову проявляє себе воістину безмежною. Земля у нього стає неотличимой від Пекла, звідки назустріч грішникам насуваються диявольські полчища Сатани. Картини мук земних здаються навіть страшнішими, ніж картини пекельних мук.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Пекло. Правий віконниць вівтаря Страшний суд – Ієронім Босх.