Гніздо сов – Ієронім Босх

Гніздо сов   Ієронім Босх

Розглядаючи картини Ієроніма Босха, на очі мені то тут, то там, багато разів попадалися сови. Минулого тижня я послухала лекцію, присвячену його творчості, на якій спливла тема символізму, і захотілося розглянути сов Босха ближче.

Для босховских сучасників його картини мали набагато більший сенс, ніж для нас з вами. Творчість Босха рясніє різними символами, які несли для середньовічної людини цілком певну інформацію. Значення багатьох з них вже давно загублено, і навіть ті символи, які нам очевидними, можуть трактуватися по-різному: з релігійною чи містичною точки зору. Незважаючи на своєрідне мислення Босха, Церква визнавала його роботи і не вважала їх єретичними. Ну, не буду розтікатися мислію по древу, все це ви можете прочитати в Вікіпедії, або на сайті, присвяченому Босхом.

Що стосується живих істот – в основному, на картинах Босха присутній біблійний бестіарій “нечистих” тварин: жаба, свиня, заєць, змія. Ну і, звичайно, сова, яку Босх зображував сову на багатьох своїх картинах. Іноді він вносив її в контекст до персонажів, які вели себе підступно, або вдавалися до смертного гріха. Тому прийнято вважати, що сова, як нічна птиця, служить злу і символізує безжалісність і духовну сліпоту всього земного.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)