Корабель дурнів – Ієронім Босх

Корабель дурнів   Ієронім Босх

Картина “Корабель дурнів” відноситься до зрілого періоду творчості Босха. Центральна тема “Корабля дурнів” проходить через усю творчість митця. Це висміювання і засудження вад людського суспільства, дурості і зла, що панують у світі.

Уявлення про “кораблях” широко поширилося ще під час середньовіччя. Існували образи “Корабель господній” і “Корабель диявола”, що являло собою добре і зле початку. Ці поняття мали узагальнюючий сенс: праведники і грішники знаходяться, відповідно, на своїх кораблях.

Пасажири корабля Босха – представники різних верств суспільства. Головне місце займають чернець і черниця, пьянствующие з групою селян, горланять якусь пісню під бринькання лютні.

Замість щогли – дерево, зламана гілка служить кермом, ківш з довгою ручкою – веслом На щоглі примостився блазень в безглуздому ковпаку, п’є вино.

Композиційним побудовою своєї картини Босх підкреслює нестійкість і ефемерність корабля, безглуздість того, що відбувається. Плоскі фігури, грубі і потворні, нагадують гротескні маски. Вони кривляються, кричать, буйствують, ризикуючи перевернути корабель. Кожна фігура і кожен предмет мають символічне значення і натякають на людські пороки: нестриманість, розпуста, пияцтво, обжерливість, марнославство. Рожевий прапор з півмісяцем і сова на дереві – симоли зла і єресі Чернець і черниця, зображені в таких позах, як пари в середньовічних садах любові, які, як правило, роблять музику прелюдей до заняття любов’ю.

Плоди вишні, лютня і винний глек – розпуста і втрата самовладання від вина. Автор явно хоче зачепити глядача за живе, шокувати, щоб мимоволі на думку прийшов питання: куди ж пливе такий корабель? Дурні на кораблі – не безбожники, так як серед них – чернець і черниця, але вони всі живуть “в дурості”. Босх сміється, але це сумний сміх.

Адже все людство пливе через море Часу на одному загальному “Кораблі”. Ми всі, хто більше, хто менше, схильні до тих же пороків, що і “дурні”. Ми їмо, п’ємо, обманюємо, граємо в дурні ігри. Тим часом наше судно дрейфує безцільно. Ексцентричний і загадковий геній, Босх ясно показав потворні, зловісні і жахливі речі – приховані істоти нашого внутрішнього світу. “Корабель Дурнів” – не про інших людей, це – про нас. Це ми повинні поставити собі питання : куди ж пливе НАШ корабель?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Корабель дурнів – Ієронім Босх.