Дівчата на мосту – Едвард Мунк

Дівчата на мосту   Едвард Мунк

До своїх улюблених мотивів Мунк повертається все життя. Картина “Дівчата на мосту” – одна з вісімнадцяти мальовничих версій цієї теми, створених у період з 1899 по 1935 рік. Сцена зустрічі дівчат незмінно розігрується н мосту, що з’єднує береги фіорду, Осло. Якщо хтось відвідає це місце в наш час, то помітить, що з тих пір там нічого не змінилося. Над фіордом він виявить той же міст, за яким тягнеться вгору та ж дорога, втрачається серед тих самих хат, укритих тінню все тих же вікових лип.

Картина, датована 1935 роком, композиційно нагадує попередні версії, від яких, тим не менш, радикально відрізняється з формальної точки зору: тут художник використовує абсолютно нову, нетипову для себе колірну гаму. Фігури обведені темним контуром. Втілення основного мотиву близько версії 1903 року. Величезна зелена крона липи відображається в коричнюватої воді. Насичені фарби і таємнича, але, разом з тим, спокійна атмосфера виявляє характерний стиль майстра.

Версія 1902 року також представляє пейзаж з високим горизонтом, що, втім, майже непомітно, оскільки Мунк “розбив” завищену лінію горизонту фігурою молодої жінки, представленої анфас і зі спокійною посмішкою рухається назустріч глядачеві. Ця центральна фігура несе важливу функціональне навантаження з точки зору не тільки композиції, але і емоційного ладу картини: вона створює особливу життєрадісний настрій, подчеркивающееся ніжно-голуби відтінком сукні.

Сам факт створення 18 варіантів картини, представляє жінок або дівчат на мосту, можна пояснити різними обставинами. По-перше, деякі з них були написані на замовлення приватних колекціонерів, які бажали мати в домашньої експозиції картину. По-друге, Мунк після отримання замовлення створював відразу дві версії, після чого клієнт вибирав для себе ту, яка йому подобалася більше, а іншу художник залишав собі. Бувало і так, що майстру дуже не хотілося розлучатися з тією чи іншою картиною, але оскільки все-таки доводилося віддавати її замовнику, Мунк писав її нову версію для себе. Слід лише зауважити, що кожне з цих вісімнадцяти полотен має власну мальовничу концепцію, відмінну від інших: художник жодного разу не повторився.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)