Святочні ворожіння – Костянтин Маковський

Святочні ворожіння   Костянтин Маковський

Тема звернення до життя простого народу знаходила широкий відгук у творчості художників-передвижників. Кожен з них писав образи селянського стану по-своєму, реалістично, або идеализированно, але незмінно – з великою любов’ю і щирою симпатією. Селянські образи знайшли собі місце і на полотнах Костянтина Маковського, черпають натхнення в народних казках, побут і традиції.

Особливою ностальгією за народним звичаєм пронизана воспевающая сиву давнину картина “Святочні ворожіння”. На ній художник зобразив молодих дівчат, що зібралися в тісному світлиці і затіяли гадання на нареченого.

Дівчата вибрали найкращий час – саме період від Різдва до Хрещення здавна вважався найкращим часом для розгадки таємниць майбутнього.

Яскраво світить у віконце повний місяць. У Червоному кутку висвітлює іконки невелика свічка. Подушки і перини скупчилися на печі в очікуванні господинь. Дівчата, звертаючись до півневі, хочуть дізнатися про свою долю. Розсипали вони на підлозі перед птахом жменю зерна і чекають, виповниться їх бажання, чи ні. Клює півник зерна, а дівчата вважають, щоб більше дванадцяти не склював. Порахують потім вони зерна залишилися. Буде їх парне число – збудеться задумане, а непарне – чекати наступного року доведеться. Радісною цікавістю, немов світяться зсередини дівочі обличчя, такі юні і такі прекрасні.

Одна з дівчат сидить в стороні за столом і з сумом дивиться в глибоку чашу. Бути може, одне ворожіння вже позаду – в чашу капали воском, і він повідомив їй нерадісну звістку? Поруч у кутку задрімала бабуся – її ворожіння залишилися в молодості. Зараз вона повинна стежити за дівчатами, але старість взяла своє, здолавши бабусю сном.

Незважаючи на те, що ворожіння проводяться вночі, картина наповнена яскравим світлом і м’якими теплими фарбами. Відтінки золотистого, коричневого і рудого будять в пам’яті давно пішла старовину, з її іконами, дерев’яними хатами і тихо палаючими свічками. Сюди хочеться повернутися, відчути домашнє тепло, затишок і поворожити на долю разом з молодими дівчатами.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Святочні ворожіння – Костянтин Маковський.