Затока Пигуелл в Кенті – Вільям Дайс

Затока Пигуелл в Кенті   Вільям Дайс

Працюючи над серією фресок для будівлі Парламенту протягом останніх двох десятиліть свого життя, Дайс абсолютно самостійно розробив стиль, радикально не схожий на натхненну назарейцами історичну живопис, представлену картиною “Цар Йоаш випускає “стрілу позбавлення”” – головним чином під впливом стилю прерафаелітів. Полотна Дайса послужили молодим художникам “Братства прерафаелітів” відправною точкою для власного переосмислення історичних образів, а їх пейзажі в свою чергу справили глибокий вплив на образи природи у Дайса. “Затока Пигуелл в Кенті” – найяскравіший приклад запозичення автором прерафаэлитской естетики; до неї ж він вдається до зворушливої серії невеликих полотен на релігійну тематику в кінці 1850-х років.

Дайс почав писати картину в Рамсгиті, де відпочивав разом з сім’єю. Він зобразив своїх близьких як би у вигляді фриза, розгорнутого по всьому переднього плану: в центрі – син і дружина художника, по краях – дві його сестри, і всі виписані з тонким добірністю портретів-мініатюр. Всі вони тепло одягнені і закутані в кашне – прохолодний осінній вечір. Себе Дайс зобразив з художнім приладдям на задньому плані праворуч. Передній план рясніє дрібними деталями, такими як черепашки молюсків і яйцевие капсули скатів по всій границі припливу.

Вид відкривається переважно на захід-південний захід, тим самим захід на східному березі постає з несподіваного ракурсу, а час доби визначається як ранній вечір – приблизно половина шостого. Комета Донаті з її вигнутим вправо хвостом виразно видно в західній частині неба, зверху в центрі композиції Тільки п’ятьма днями раніше комета наблизилася до Землі і налагодилася в точності між планетою і Сонцем.

Більш глобальна тема Дайса – це роздуми про тлінність буття. Маркери гео-японської епохи – крейдяні кручі на середньому плані; біля основи від порізані печерами та проте ж міцно стоять на землі. Це час передано за допомогою хвостатої комети вгорі циклу, неявного заходом. Час життя людської представлено в людей різного віку та роду занять, що зображені тут і там на картині: одні, трудівники узбережжя, зайняті звичайною роботою; інші, представники середнього класу, віддаються модним видами дозвілля. Дайс приділив особливу увагу зовнішності дружини, ретельно виписаний червоний закатний відблиск за її спиною і смугасту синьо-білу шаль, горизонтальні лінії якої вторять складкам крейдяних скелях на задньому плані.

Комета Донаті стала першою з комет, зображеною на фотографії – буквально за вісім днів до тієї дати, що увічнена на полотні: її сфотографував Вільям Ашервуд з Доркина, але знімок, на жаль, втрачений. Картина Дайса імовірно заснована на фотографії, також не збереглася, і виконана практично в монохромній гамі, типовою для фотознімку. Проте існує і більш барвистий акварельний начерк із зображенням виду трохи на схід уздовж затоки.

Підготовчі начерки фарбами зустрічаються у прерафаелітів – Хант намалював такий ескіз для картини “Валентин, який рятує Сільвію від Протея”, а Браун створив кілька ескізів для картини “Праця”.

Відмінність полягає в тому, що Дайс, вірний академічною освітою і методикою, кінцевий варіант полотна писав в студії, а не на пленері, як було прийнято у прерафаелітів; незважаючи на це, воно цілком прерафаэлитское за стилем і глибині зображення і особливій увазі до фактичних деталей і прикмет часу. При цьому палітра картини більш приємна, ніж в інших подібних роботах кінця 1850-х років. Ця робота, як і портрет Раскіна кисті Міллеса відображає конкретику обраного художником місця. Тим не менш зображення хмар і згасаючі рожеві відсвіти в лівому куті на задньому плані, можливо, вторять ефекту сутінків, що Миллее випробував у “Осінніх листках” і в “Долині вічного спокою”.

На перший погляд “Затока Пигуелл в Кенті” може здатися всього-навсього приморським видом на межі “картинності”. Насправді ж це чітко вивірена композиція, побудована на жорсткому геометричному каркасі, поділена за допомогою внутрішніх елементів на десять рівних, паралельних вертикальних смуг. Вона немов би закріплена центральної вертикаллю, яка проведена від комети в небі через середню фігуру, палицею на лівому плечі і далі вниз до центру нижнього краю картини. У концепції Дайса укладена ціла наука компонування пейзажу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)