Судно на мілині – Вільям Тернер

Судно на мілині   Вільям Тернер

Іншим потрясінням, що чекав Тернера в подорожі, виявилася голландська живопис XVII століття – британський пейзажист несподівано виявив талановитих попередників. Під впливом “малих голландців” Тернер починає приділяти все більшу увагу негайного станом природи; на зміну яскравому тривожного висвітлення в дусі Райта приходить м’яке розсіяне світло Нова манера знайшла своє втілення у серії пейзажів, створених під час численних поїздок художника по Британії; м’які тональні варіації і ніжні переливи знаменитих англійських туманів стають основним об’єктом інтересів майстра.

Щоб підкреслити гру валеров, Тернер вперше відмовився від традиційного каштанового грунту або золотистого кольору і використовував білий грунт, що нагадував основу для акварелі, який дозволив тонам звучати більш яскраво і в той же час дав можливість значно висвітлити палітру. За влучним зауваженням одного з критиків, його роботи, виставлені в Академії в 1819 році, майже засліплювали глядачів. І сьогодні полотна Тернера виглядають напрочуд яскравими і насиченими світлом поруч з творами його сучасників.

Подібний ефект отримав широке поширення лише в кінці XIX століття – починаючи з французьких імпресіоністів живописці використовували для роботи виключно білий грунт. У цей же період Тернер почав систематизувати своє графічне спадщина. Серія офортів і меццотинто з видами Британії, опублікована в 1814 році, справила величезний вплив на розвиток техніки гравюри в Британії – нанесення на дошку найтонших світлотіньових градацій вимагало від гравера високої професійної майстерності.

У серпні 1819 – лютому 1820 Вільям Тернер здійснив подорож по Італії, опинившись одним з перших у величезному потоці художників, письменників, студентів та дозвільних туристів, які прагнули помилуватися грою хвиль у венеціанських каналах, розкішною зеленню римських вілл і магічним світлом неаполітанських заходів. Відвідавши Рим, Венецію, Флоренцію і Неаполь, він перевернув уявлення своїх сучасників про цю країну, не оцінивши спадщина античної культури, а специфічний світ і м’які переливи фарб середземноморської природи.

В італійських полотнах Тернера 1820-х років відчувається вплив континентального академізму, а гігантські розміри картин і нерідко з’являються в композиції міфологічні персонажі нагадують про те, що їх автор так і не розлучився з ідеєю увічнити себе у “високому жанрі”. Акварелі, створені в цей період, носять зовсім інший характер: у той час як традиційна біла основа перекочувала в живописні твори Тернера, тут він все частіше використовує тонований блакитну папір. У палітрі худож ника починають домінувати жовті, помаранчеві і червонясті відтінки.

Колірна гамма, заснована на поєднанні блакитних, жовтих і червоних тонів, лягла в основу колористичної схеми пізніх робіт майстра, яку він починає використовувати і в живописних творах. Завдяки винаходу нового жовтого пігменту на хімічній основі, Тернеру вдалося перенести ефект яскравого сонячного освітлення в картини, написані олією.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Судно на мілині – Вільям Тернер.