Чудо святого Георгія про змія, з 9 клеймами свят

Чудо святого Георгія про змія, з 9 клеймами свят

Композиція ікони з’єднує велике зображення Дива св. Георгія про змія і розташовані вгорі, праворуч від клейма свят. Це Різдво Богоматері, Різдво Христове, Богоявлення, Благовіщення, Розп’яття, Воскресіння, Старозавітна Трійця, Покрова Богородиці, Вогненне сходження пророка Іллі”.

Незвичайне розміщення клейм пояснюється тим, що майстер керувався безпомилковим відчуттям ієрархії, згідно з яким більш значущі сюжети великих свят не могли бути розміщені навколо менш значущого сюжету, стати його обрамленням.”Чудо святого Георгія про змія” дано в унікальному варіанті – у вигляді дуже детальної ілюстрації сказання про це диво.

Серед виданих ікон відома єдина, хоча й неповна, аналогія XVII ст. в Держ. Третьяковської галереї. Особливості колориту – характерні відтінки охр, коричневих і зелених фарб, консистенція барвистих сумішей і сама їх кладка – дозволяють пов’язувати пам’ятник з мистецтвом Нижнього Новгорода. Пам’ятник цікавий як дуже рідкісне для міст Поволжя твір, яке може бути віднесене до епохи правління Годунова.

Разом з тим, враховуючи ту обставину, що в Смутний час міста Середнього і Нижнього Поволжя постраждали меншою мірою, ніж Москва і близькі до неї міста, датування ікони не слід обмежувати 1605 р. . Вона могла бути написана і близькі наступні роки. Іконографічна рідкість, оригінальність композиції, художні достоїнства і важливість ікони для вивчення мистецтва Нижнього Новгорода і Поволжя надають йому значну художню, історико-культурну, наукову та музейну цінність.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Чудо святого Георгія про змія, з 9 клеймами свят.