Святий Яків брат Господній

Святий Яків брат Господній

Напис з ім’ям святителя не збереглася, але іконографія – риси його обличчя і форма бороди підказують, що це Яків, брат Божий, апостол з числа сімдесяти, що став першим єпископом Єрусалиму, який був сином Йосипа від першого шлюбу і, отже, доводився братом Ісуса Христа по плоті.

У візантійському мистецтві зображується в числі шанованих отців церкви. Як творець першої літургії, містять заупокійні служби, і автор послання, в якому йдеться про цілющу силу молитви, він з давніх часів шанувався ще й як цілителя. День пам’яті – 23 жовтня, а також 4 січня – в числі Сімдесяти апостолів. У Новгороді йому молилися про порятунок від епідемій. . Самостійні іконні зображення Якова Єрусалимського дуже рідкісні. Відомі новгородські ікони, на яких він зображений разом з іншими святими: “Микола Чудотворець, Яків, брат Божий, Ігнатій Богоносець” кінця XV ст. і “Яків, брат Божий, Косма і Даміан” другій чверті XVI ст.

За майстерністю виконання і художнім достоїнствам ікона є пам’яткою столичного рівня. Вона могла бути створена в кращих майстернях Москви або Новгорода середини XVI в. Та особливості виконання ліка дозволяють вважати, що її автором був новгородський іконописець. Ікона є художній, історико-культурної, наукової та музейною цінністю

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Святий Яків брат Господній.