Святий благовірний князь Олександр Невський

Святий благовірний князь Олександр Невський

Майже 120 років після смерті героя Льодового побоїща і битви на Неві князя Олександра Ярославича він був канонізований. Його мощі, які перебувають у Володимирі в Різдвяному монастирі, були потім перенесені в Санкт-Петербург в створену Петром I Олександро-Невську лавру. Всім пам’ятна велична срібна гробниця святого, споруджена повелінням Єлизавети Петрівни і зберігається зараз в Ермітажі. Іконографія благовірного князя існує у двох варіантах.

У першому святий зображений у схимническом вбранні, що звертається в молитві до Богоматері. У другому – у військових обладунках, на плечах мантія: стоячи біля престолу з атрибутами князівської влади, він спирається на древко зі значком.

Цей тип був найбільш поширений у зв’язку з тезоименитством святому двох російських імператорів: Олександра I і Олександра II. За своєю композицією ікона сходить до картини академіка Василя Шебуєва “Олександр Невський” . Вона написана маслом в світлотіньовий манері і повністю відповідає академічним вимогам.

Хоча цей твір важко віднести до числа значних пам’яток образотворчого мистецтва, воно, безсумнівно, становить інтерес як зразок офіційного церковного мистецтва. В ній відчутні стереотипні прийоми зворушливо-солодкого стилю “синодального періоду”, старанно культивировавшиеся класом іконопису Академії мистецтв. Красилін 1996.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Святий благовірний князь Олександр Невський.