Даная – Якопо Тінторетто

Даная   Якопо Тінторетто

Картина Якопо Тінторетто “Даная”. Розмір картини 142 x 182 см, полотно, олія. Художником зображена класична композиція за мотивами стародавньої легенди про Данаю і Зевса, проникаючому до неї у вигляді золотого дощу.

Мистецтво Тінторетто надзвичайно багате і розмаїте. Творчість художника включає і великі композиції на релігійні теми, і твори, які можна назвати основоположними для формування історичного жанру в живопису, і чудові “поезії” і композиції на міфологічну тему, та численні портрети.

Момент безпосередньої передачі суб’єктивного переживання, емоційного настрою у самому почерку, в манері виконання, мабуть, вперше виразно позначається в мистецтві пізнього Тиціана і Мікеланджело, тобто в той період, коли вони стали майстрами пізнього Відродження.

У період пізнього Відродження пориви смятенной, то проясненной душі художника, жива пульсація його емоцій вже не підкоряються задачі гармонійно ясного відображення цілого, а навпаки, безпосередньо відображаються у самій манері виконання, визначають кут зору зображуваних або уявних явищ життя.

В одних випадках це могло вести до відходу від пізнання світу, занурення в суб’єктивні “прозріння” душі, як це сталося з Ель Греко, в інших випадках це вело до холодно артистичної і егоїстичного грі манірно стилізованими формами, підлеглими особистому свавіллю або випадкової примхи фантазії, – в пармської школі маньєризму. Але там, де художник був захоплений великими трагічними конфліктами часу, де художник пристрасно прагнув пізнати, пережити і виразити дух епохи, там ця сторона культури пізнього Відродження посилювала безпосередню емоційну виразність художнього образу, надавала йому трепет щирої людської пристрасті.

Ця сторона мистецтва пізнього Відродження знайшла у творчості Тінторетто особливо повне вираження.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)