Викрадення тіла святого Марка – Якопо Тінторетто

Викрадення тіла святого Марка   Якопо Тінторетто

Тінторетто був одним з багатьох, які внесли вагому лепту у створення “марчиани”. Святий Марк – найпопулярніший святий у Венеції, був не тільки її духовно-релігійних, християнських небесним патроном, але і міфологічним “генієм місця”. Тому живописні роботи, присвячені йому, були реалізацією свого роду державної програми, незмінною протягом століть.

Під спалахами блискавок вся архітектура площі стає фантастичним яких спіритуалістичних баченням і перетворюється з ведути з архітектурним виглядом площі Сан-Марко у співучасника трагічної події. У цьому зрілому творі Тінторетто ознаменувався новий важливий етап венеціанського мистецтва – мальовниче майстерність у досконалому вмінні будувати перспективні плани, несподівані ракурси, створювати живу середу, показувати подих простору в унісон людському з’єдналося з інтенсивними пошуками сутнісних і символічних форм світла.

І тут, при всій видовищності тинтореттовских композицій, виникає антитеатральний, антидекорационний ефект, завжди передбачає частку відсторонення, – захоплююче відчуття присутності грізних сил божественної стихії. Саме вона вносить в образну мову художника новий зміст, перетворює “міф Венеції”, наповнюючи його драматизмом, який відображає фатальні зміни в долі міста і держави. Звертає на себе увагу зображення верблюда: воно зроблено иллюзионистки натурально, що різко відрізняє це тварина від його побратимів на картинах старшого покоління венеціанського Відродження.

Тут верблюд зовсім не здається перечислительним “атрибутом” для створення східного антуражу, ракурс повороту його голови передає загальну схвильованість, що пронизує неспокійними струмами всю композицію. В історії мучеництва Марка, розказаної в “Золотий легендою” Якова Воррагинского, розповідається про те, що євангеліст був схоплений язичниками в день Пасхи під час святкової меси, потім волоком протягнутий на мотузці, затягнутою у шиї, через все місто і заточений в темницю, де вночі страждальцю з’явився Христос, який після привітання його втішив. На наступний ранок катування тривала до останнього подиху святого. Кати мали намір спалити розтерзане тіло, але раптово вибухнула буря, град розсіяв натовп, і християни змогли винести загиблого за віру пастиря, щоб поховати його.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Викрадення тіла святого Марка – Якопо Тінторетто.