Андромаха у тіла Гектора – Жак Луї Давид

Андромаха у тіла Гектора   Жак Луї Давид

Картина французького художника Жака Луї Давида “Андромаха у тіла Гектора”. Розмір картини 275 x 203 см, полотно, олія. У Москві в музеї образотворчих мистецтв імені А. С. Пушкіна зберігається ескіз “Андромаха, оплакує Гектора” до що знаходиться в Луврі великому полотну.

Другим значним історичним полотном художника стала картина “Андромаха у тіла Гектора”, яка також отримала у критиків і мистецтвознавців доброзичливий прийом в Салоні 1783 року. Драматична сцена представлена в ньому на тлі голого античного декору – величного античного ложа, доричних колон, відомого за гравюрами канделябра, списи і щита Гектора, запозичених з творів Пуссена.

Композиція полотна з сидить біля ложа Андромахою повторює сцену “Смерть Мелеагра”, відтворену в рельєфі античного саркофага. Наслідування класичним зразком буде поєднуватися в творчості художника з привнесенням індивідуальних рис, різноманітної передачею почуттів героїв.

Сюжет цієї картини сходить до “Іліаді” Гомера: Гектор, доблесний ватажок троянців, був убитий у двобої з Ахіллом і оплакан вірною дружиною Андромахою. Суспільно-політичний зміст цього твору очевидна. Андромаха театральним жестом вказує на тіло героя, який віддав життя за рідне місто. Культ вітчизни у французькому суспільстві передреволюційної пори протиставлявся ідеї служіння королівської влади. Твір відрізняється ясністю і простотою композиції, светотеневая ліплення полновесна і виразна.

Велику увагу приділено Давидом історичної достовірності зображуваної середовища. Андромаха, дружина Гектора – дочка царя Цетиона в мизийском місті Фівах і дружина Гектора, належить до найблагороднішим жіночим образам Гомеровой “Іліади”. Ще під час її ранньої молодості батько і сім братів було вбито Ахіллом. Вийшовши потім за Гектора Андромаха народила йому Астіанакса і прив’язалася до свого чоловіка самою гарячою любов’ю, зворушливими пам’ятками якої залишилися її розмова з ним перед відправленням Гектора на битву з Ахіллом, так само як її плач про вбитого.

Після завоювання Трої Андромаха була віддана у видобуток сина Ахілла, Пірру, який відвіз її з собою в Епір, і де вона народила йому сина. Згодом Андромаха стала дружиною Елена, брата Гектора, і народила йому сина Кестрина. Після смерті Елена Андромаха разом з одним зі своїх синів повернулася в Мізію, де цей син придбав область Тейеранию і дав своє ім’я заснованому ним місті Пергаму. В честь Андромахи там був споруджений храм. Евріпід використав образ Андромахи в якості героїні однойменної трагедії.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Андромаха у тіла Гектора – Жак Луї Давид.