Викрадення Ганімеда – Корреджо (Антоніо Алегрі)

Викрадення Ганімеда   Корреджо (Антоніо Алегрі)

Згідно давньогрецької легенди, Зевс, повелитель богів і смертних, захоплений красою сина царя Троса, юного Ганімеда, наказав викрасти його, знаходячи, що земля – негідна місце для перебування прекрасного юнаки. У той час, коли Ганімед пас батьківські стада на схилах Іди, з’явився орел, посланий Зевсом, схопив кігтями молодого пастуха і понісся в небо. На Олімпі Зевс оголосив Ганимеду волю великих богів – бути у них виночерпием і кравчим.

З тих пір Ганімед, отримав від Зевса безсмертя, підносить богам амброзію і нектар – поживу і напій богів, що дарують вічне життя і вічне молодість. Ганімед був одним з трьох синів засновника і першого царя Трої – царя Троса і німфи Каллірої. Дізнавшись про викрадення сина, батько його віддався розпачу, але Зевс втішив царя, показавши йому сина, зарахованого до сонму богів; він помістив його до числа зодіакальних сузір’їв під знаком Водолія. Батькові Ганімеда на втіху Зевс подарував золоту виноградну лозу, символ вічного життя, зроблену Гефестом, і пару чудових божественних коней.

Міф про Ганімеді був популярний в Стародавній Греції і в Римської імперії. Ганімед був одним з найпопулярніших персонажів античного образотворчого мистецтва, а також мистецтва малих форм: пластики, рельєфів саркофагів, теракотових статуеток і вазописи. У мистецтві пізньої античності Ганімед зображувався одягненим у плащ з фригійської шапкою на голові, з пастуших посохом і в супроводі орла або собаки. Збереглася прекрасна антична статуя – повторення статуї знаменитого Леохара, що зображає викрадення Ганімеда орлом.

Звичайний тип в мистецтві епохи Відродження і більше пізнього часу демонструє його схопленим орлом або сидить у нього на спині – птах піднімає його в повітря: крила орла розпростерті в польоті або закривають юнака. В європейському образотворчому мистецтві міф втілений у багатьох творах, серед яких бронзовий рельєф Філарета на дверях собору св. Петра в Римі, малюнок Мікеланджело, фрески Б. Перуцці та Дж. Порденоне, картина Корреджо, дві скульптури Б. Челліні, фрески Я. Тінторетто і Аннібале Карраччі, картини П. П. Рубенса і Рембрандта.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Викрадення Ганімеда – Корреджо (Антоніо Алегрі).