Портрет Бодуена де Ланоя – Ян ван Ейк

Портрет Бодуена де Ланоя   Ян ван Ейк

Картина “Портрет Бодуена де Ланоя” написана нідерландським художником Яном ван Ейком близько 1435 року. Людина в портретах Яна ван Ейка і носій споглядального початку і в той же час об’єкт споглядання. Він не діє, не виявляє певних почуттів; він демонструється глядачеві як частини всесвіту.

Тому особа передається з натюрмортною детальністю, а тривалий нерухомий погляд має майже неприродною для цього особи душею. Очевидно, що такий тип портрета не міг існувати довго. Ренесансний принцип виявлення особистості, викликавши до життя це рухлива рівновага між людиною і світом, між спостерігачем і об’єктом споглядання, в ході свого розвитку мав посилити індивідуальні, особисті риси в образі і таке рівновагу порушити.

Власне, аналогічний процес мав місце не тільки в портретного живопису. У вівтарних композиціях також помітно посилення рис конкретної реальності і поступове порушення єдності натурних спостережень та їх світоглядного втілення. Але в портретного живопису цей процес протікав швидше і в більш очевидних формах.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)